Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କନ୍ଧମାଳ : କନ୍ଧମାଳରେ ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍ , ପୁଣି ୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||

କେବଳ ଲଦାଖ ନୁହେଁ PoKରେ ମଧ୍ୟ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚୁଛି ଡ୍ରାଗନ, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ କରୁଛି ସହଯୋଗ

7/10/2020 at 5:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭।୧୦: ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଚୀନ୍ ଏବେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିବାରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ପାକିସ୍ତାନ ପିଓକେରେ ଚୀନ୍ ର ସହୟତା ନେଇ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରୁଛି । ଗୁଇନ୍ଦା ସୂତ୍ରରୁ ଏଭଳି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏଲଓସି ଆରପଟେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଚୀନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ସୈନ୍ୟ ସ୍ଥଳ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅନେକ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚୀନ୍ ପିଏଲଏ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ନିର୍ମାଣର ଦେଖାଶୁଣା କରିବାକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ଗୁଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ମାଣର କାର୍ଯ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିବା କାଶ୍ମୀରର ଲସାଦାନା ଢୋକ ନିକଟରେ ପାଓଲି ପୀର ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ପିଏଲଏ ଦ୍ବାରା କରାଯାଉଛି ।

ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୧୨୦ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଜବାନ ଏବଂ ୨୫-୪୦ ସାଧାରଣଲୋକ ଥିବା ଜଣଯାଇଛି । କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସିଷ୍ଟମର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍ ବେଦେଲ ବାଗ ରେ ସ୍ଥାପନା କରାଯିବ । ଏଥିରେ ପିଏଲଏର ୩ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ୧୦ ଜଣ ଜବାନ ମୁତୟନ ହେବେ । ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ପିଏଲଏ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାକୁ ପିଓକେରେ ଦେଓଲିୟନ ଏବଂ ଜୁରା ଭଳି ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନର ୧୨ତମ ଇନଫାଣ୍ଟ୍ରି ବ୍ରିଗେଡ ସହ ମଧ୍ୟ ଚଳପ୍ରଚଳ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଚୀନ୍ ର ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜଗଲୋଟରୁ ଗୌରୀ କୋଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଡକପଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ଗୁଲତାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢା ଯାଇପାରେ । ଏହି ସମୟରେ ଜଲଗୋଟରେ ପିଏଲଏ ସୈନିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଏବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଆରକେଏସ ଭଦୋରିଆ ସୋମବାର ଦିନ କହିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ନିକଟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଅଭ୍ୟାସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଏହା ଉପରେ ଭାରତ ନଜର ରଖିଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ଉଭୟ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ବହୁ ସମୟରୁ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିଛି । ବିବାଦୀୟ ସୀମାରେ ଏକାବେଳେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଉଠିଥିବା ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିଛି ।

   Related Posts