Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ଏମିତି ପାଳନ ହେଉଛି ଲକଡାଉନ: ମସଜିଦ ଖୋଲା, ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ

23/04/2020 at 7:37 PM

ଲାହୋର, ୨୩|୦୪: କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଲକଡାଉନ ହୋଇ ରହିଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି । ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାକିସ୍ତାନରେ କିପରି ଲକଡାଉନ ପାଳନ ହେଉଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ତଥ୍ୟାନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ । ଏଠାରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ୨୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲବୀ ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ରମଜାନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମସଜିଦ ଖୋଲା ରହିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ତେବେ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମସଜିଦରେ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ରମଜାନ ପାଇଁ ମସଜିଦରେ ସମୂହ ନମାଜପାଠ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ପରେ ଅନେକ ଦେଶ ଚିନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଲୋକଙ୍କୁ ମସଜିଦକୁ ଆସିବା ପାଇଁ କେହି ରୋକି ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନ କହିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ସ୍ୱାଧିନ ଦେଶ । ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଯିବାକୁ କେହି ରୋକିପାରିବେ ନାହିଁ । ମସଜିଦରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ କୁହାଯିବ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ରମଜାନ ମାସରେ ସମଜିଦ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ ମନା କରିଥିଲା । ଯାହା ଦୁଃଖଦାୟକ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନଜରରେ ରଖି ୨୦ଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପାଳନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ ଯଦି କରୋନା ଭାଇରସ କୌଣସି ମସଜିଦ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପେ ତେବେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ । ଏହାସହ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲକୁ ମେ ୩୧ ଯାଏଁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିବା ସେ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts