Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

କାଙ୍ଗାଳ ସ୍ଥିତିରେ ବି ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୨୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା କରିବ ପାକିସ୍ତାନ !

1/05/2020 at 4:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୫: ପାକିସ୍ତାନରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍  ବହୁତ ଶସ୍ତା ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରମୁଖ ଖବର କାଗଜ ଡନ୍‌ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନର ଓଏଲ ରେଗୁଲେଟରୀ ବଡି ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଦରରେ ହ୍ରାସ କରିବା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ପୂରା ଦୁନିଆରେ ତୈଳ ବ୍ୟବହାର ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିକ ଭାବେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ  ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଐତିହାସିକ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।

ଭାରତରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ, ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର କମ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ଲାଭ ଜନତାଙ୍କୁ ମିଳିବ। ମାତ୍ର ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ପେଟ୍ରୋଲ- ଡିଜେଲ୍ ଦରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ନାହାନ୍ତି। ଭାରତୀୟ କ୍ରୁଡ୍ ବାସ୍କେଟ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ୍ ପିଛା ୨୦ ଡଲାରକୁ ଖସି ଆସିଛି। ମାତ୍ର ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍ ଦରରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଘଟିନାହିଁ।

ଅନ୍ୟପଟେ ପାକିସ୍ତାନର ଓଏଲ ରେଗୁଲେଟରୀ ବଡି ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ପଦାର୍ଥ ଦରରେ ପ୍ରାୟ ୫୭ ପ୍ରତିଶତ କମ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଡିଜେଲ୍ ଲିଟର ପିଛା ୩୩.୯୪ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୨୦.୬୮ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଦ୍ରାକୋଷର ପରାମର୍ଶ ନେବା ପରେ  ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା ଏହା ଉପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍ ଦରରେ ହ୍ରାସ କରାଯାଉ।

ଗତ ମାସରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ତୈଳ ବଜାରରେ ଦର ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍ ଦର ୧୨ ରୁ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଜରିଆରେ ରାଜସ୍ଵ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଡିଜେଲ୍ ପାକିସ୍ତାନରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଏ। ଏହି ଦୁଇ ଦ୍ରବ୍ୟ ହିଁ ସରକାର ରାଜସ୍ଵର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ। କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଖର୍ଚ୍ଚ ରେକର୍ଡସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବାରୁ ସରକାରୀ ରାଜସ୍ଵରେ ବିପୁଳ କ୍ଷତି ଘଟୁଛି।

   Related Posts