Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ଖାଇବାକୁ ପଇସା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ପାକ୍‌ ; ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କିଣୁଛି ଆମେରିକୀୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର

11/11/2021 at 8:04 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୧।୧୧  : ତେହେରିକ-ଇ-ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନର (ଟିଟିପି) ହାତକୁ ଯିବା ଭୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ତାଲିବାନରୁ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ଅସ୍ତ୍ର କିଣୁଥିବାର ଜଣା ପଡିଛି। ଏନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ଏବଂ ନିଷିଦ୍ଧ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି।

ଏହା ସହ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ତାଲିବାନ କାବୁଲରେ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ହିଂସା ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ, ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଆମେରିକୀୟ ଅସ୍ତ୍ର-ଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ​​ ଆମେରିକାର ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ଜବତ ହୋଇଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବନ୍ଧୁକ ବିକ୍ରେତାମାନେ ସରକାରୀ ସେନିକ ଏବଂ ତାଲିବାନ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଦେୟ ଦେଉଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ଟିକସ ଦାତାଙ୍କୁ ୮୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ଆମେରିକାର ତାଲିମ ଏବଂ ସହାୟତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି ଉପକରଣ ପ୍ରଥମେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକୀୟ ସେନା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବା ପରେ ତାଲିବାନ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଅସ୍ତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେନା ସେଠାରୁ  ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଉନ୍ନତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଅକ୍ଷମ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ତଥାପି ତାଲିବାନ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଅସ୍ତ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା ।

   Related Posts