Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

କୂଳଭୂଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାରେ ନଇଁଲା ପାକିସ୍ତାନ : ସଂସଦରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଗତ କଲା ଇମରାନ ସରକାର

28/07/2020 at 2:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୭: ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଭାରତୀୟ କଏଦୀ କୂଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କ ମାମଲାରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଦାଲତଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସୋମବାର ବିରୋଧୀ ଦଳର ବିରୋଧ ସତ୍ବେ ବିଧାନସଭାରେ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଗତ କରିଛି। ଗତ ମେ ୨୦ତାରିଖ ଅଧିନିୟାମକ ‘ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଦାଲତ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ପୁନର୍ବିଚାର ଅଧ୍ୟାଦେଶ ୨୦୨୦’ ଅନୁସାରେ ସୈନ୍ୟ ଅଦାଲତର ନିଷ୍ପତ୍ତିର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଆବେଦନ ଇସଲାମାବାଦ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଗତ ହେବାର ୬୦ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦାୟର କରାଯାଇପାରେ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ୫୦ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଯାଦବଙ୍କୁ ୨୦୧୭ମସିହା ଅପ୍ରେଲରେ ଏକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟ ଅଦାଲତ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ଅଭିଯୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ହେଗ୍ ସ୍ଥିତ ଆଇସିଜେ ୨୦୧୯ମସିହା ଜୁଲାଇରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଥିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଯାଦବଙ୍କ ଦଣ୍ଡର ‘ପ୍ରଭାବୀ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ପୁର୍ନବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଭାରତକୁ କୂଟନୈତିକ ସାମର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଆଇନ୍ ଅନୁସାରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ସଂସଦରେ ଆଗତ ହେବା ଉଚିତ୍।

ସଂସଦୀୟ ମାମଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ବାବର ଅବାନ ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ନିମ୍ନ ସଦନରେ ଆଗତ କରିଥିଲେ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବିରୋଧୀ ପାର୍ଟି ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ୍ ଲିଗ୍ ନଓ୍ବାଜ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲସ୍ ପାର୍ଟି ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ ବିଫଳ କରି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସଦନରେ କୋରମ୍ ନ ହେବାର ଉଲ୍ଲେଖ କରି ବହିର୍ଗମନ କରିଥିଲେ। ଆଇନ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଫ ନସୀମ ଶୁକ୍ରବାର ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ଏହି ମୁଦ୍ଦାରେ ରାଜନୀତିରୁ ବର୍ତ୍ତିବାକୁ ଅପିଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ମିଳିତ ଜାତିସଙ୍ଘର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଲାଗୁ ନ କରାଗଲା ତେବେ ଭାରତ ମାମଲାରେ ମିଳିତ ଜାତିସଙ୍ଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ନିଆଯିବ।

ଏକତରଫା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହିସାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଇସଲାମାବାଦ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଏକ ଆବେଦନ ଦାୟର କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନଗତ ପ୍ରତିନିଧି ନିଯୁକ୍ତ କରିବାର ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଅନୁସାରେ ଆଇନ୍ ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଆବେଦନ ଦାୟର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ସରକାର ସହିତ ପ୍ରମୁଖ ପକ୍ଷ ସହ ପରାମର୍ଶ କରାଯାଇନଥିଲା।   

   Related Posts