Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସଜବାଜ ସାଙ୍ଗକୁ ଭାରତକୁ ଚରମ ଧମକ ଦେଲେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଜାଭେଦ ବାଜୱା, ସୀମାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଜଟିଳ

6/09/2019 at 7:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୬|୯: ଧାରା ୩୭୦ ହଟିବା ପରେ ଜାମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ସ୍ଥିତି ଯେତିକି ସ୍ବଭାବିକ ହେଉଛି ସେତିକି ଅସ୍ବଭାବିକ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ । ସବୁଆଡୁ ନିରାଶ ପରେ ପାକ୍ ନେତୃବର୍ଗ ଓ ସେନା ଏକଦମ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ବଡ଼ ଧରଣର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଚଳାଇଛନ୍ତି ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନାକୁ ସଫଳ କରିବାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୈନ୍ୟ ସହ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଠୁଳ କରୁଛି ।  

LoC ଠାରୁ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ପ୍ରାୟ ୨ହଜାର ପାକ୍ ସେନା ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ଗୋଳାବାରୁଦ ଓ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଆଣି ଠୁଳ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ପାକ୍ ସେନା । ଗିଲଗିଟ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନସ୍ଥିତ ସ୍କର୍ଦୁ ବିମାନ ଘାଟିରେ ଜେଏଫ-୧୭ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମୁତୟନ କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ୩ଟି ସି-୧୩୦ ହରକ୍ୟୁଲସ ପରିବହନ ବିମାନ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗିଲଗିଟ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି।  

ଏହାସହ ଶୀତ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରସସ୍ତ୍ର ସହ ଭାରତ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଆଇଏସଆଇ । ସୈନ ଠୁଳ, ପରେ ଆଜି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ LOC ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ପାକ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନଖାନ୍ । 

ଠିକ୍ ଏତିକିବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ କମର ଜାଭେଦ ବାଜୱାଙ୍କ ଧମକ । ଆଜି ଭାରତକୁ ପୁଣି ଯୁଦ୍ଧ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ବାଜଓ୍ବା । ଶୁକ୍ରବାର ବାଜୱା କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର କରାଯାଉଛି। କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ଆମ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ହୋଇଛି। ଆମେ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ବି ସ୍ତରକୁ ଯାଇପାରିବୁ ଓ କିଛି ବି କରିପାରିବୁ।

ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଶେଷ ନିଶ୍ବାସ ଏବଂ ଶେଷ ଗୁଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଢିବ। ଏବେ ଯୁଦ୍ଧର ପରସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବାଜଓ୍ବା କହିଛନ୍ତି । ବିଜେପି କିନ୍ତୁ କହିଛି ସେନାର ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ବଢାଇବାକୁ ବାଜଓ୍ବା ଏମିତି ନାଟକ କରୁଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ ପାକ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ, ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ରାଶିଦ ଅହମଦ, ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଫୱାଦ ଚୌଧୁରୀ ଯୁଦ୍ଧ ଧମକ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବର କିମ୍ବା ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଭାରତ- ପାକିସ୍ତାନ ଯୁଦ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ତ ପୂର୍ବରୁ ଯେମିତି ଗଣନା କରିସାରିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଭାରତର ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡର ଗତିବିଧି ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି ।

   Related Posts