Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ନିଆଳି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ନାଳକୁ ଖସିପଡିଲା ଟ୍ରକ୍ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍, ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଚାଷୀଙ୍କୁ କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ହରିୟାଣାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୋରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍‌’ର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ଅନିଲ ଭିଜ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୬୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପାକ୍ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ବାଜଓ୍ବାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ମନାକରିଦେଲେ ସାଉଦି କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ, ଫେଲ୍ ମାରିଲା ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ଲାନ୍ ବି

19/08/2020 at 5:54 PM

ରିୟାଦ ୧୯।୮: ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେଶୀଙ୍କ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ରାଗିଥିବା ସାଉଦି ଆରବକୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଦୌଡି ଆସିଥିବା ସେନା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେନେରାଲ କମର ଜାବେଦ ବାଜଓ୍ବାଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନୀତ ହେବାକୁ ପଡିଛି । ସେନା ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ସାଉଦି ଆରବ ଗୁରୁତ୍ବ ନଦେଇ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛି ଯେ ସଂପର୍କରେ ପଡିଥିବା ଫାଟ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଠିକ୍ ହୋଇପାରିବନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନୀ ମିଡିଆ ଅନୁସାରେ ବାଜଓ୍ବାଙ୍କ ସମସ୍ତ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ସତ୍ବେ କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ସମୟ ଦେଇନଥିଲେ ।

ସୋମବାର ଦିନ ଇଣ୍ଟର ସର୍ଭିସେସ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ପ୍ରମୁଖ ଜେନେରାଲ ଫୈଜ ହମ୍ମିଦଙ୍କ ସହ ସାଉଦି ଆରବ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବାଜଓ୍ବାଙ୍କର ସାଉଦି ଆରବର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଖାଲିଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବର ସେନା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେନେରାଲ ଫୟାଦ ବିନ୍ ଅହମ୍ମଦ୍ ଉଲ୍ ରୁଆଇଲିଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ସେ କ୍ରାଉନ ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କଠାରୁ ସମୟ ନେବା ପାଇଁ ଅସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମ୍ମଦ କୁରେଶୀ ଯେତେବେଳେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ସମର୍ଥନ ନଦେବା ପାଇଁ ସାଉଦିକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ସେବେଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ସଂପର୍କରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଠିଯିବା ପରେ କୁରେଶୀ ଏକ ଟେଲିଭିଜନ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଥିଲେ ।

କୁରେଶୀଙ୍କ ବୟାନରେ ରାଗିଯାଇଥିବା ସାଉଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ୧ ଅରବ ଡଲାରର କରଜ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହାସହ ଅଧିକ ୧ ଡଲାର ମଧ୍ୟ ମଗାଯାଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍ ଠାରୁ କରଜ ନେଇ ୧ ଅରବ ଡଲାର ସାଉଦିକୁ ସୁଝିଛି । ସାଉଦି ସହ ସଂପର୍କରେ ତିକ୍ତତା ଆସିବା ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ବିବାଦ ତୁଟାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଚାହୁଛି ।

ରିୟାଦ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅନେକ ଥର ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ସାଉଦି ୧୯୮୦ ଦଶକରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଫ-୧୬ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଯୋଗାଇଦେଇଥିଲା । ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଧ୍ୟ ୬ ଅରବ ଡଲାରର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିଥିଲା ।

   Related Posts