Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

କାଙ୍ଗାଳ ଇମ୍ରାନ ଏବେ ଚୀନ ପାଖରେ ବିକଳ: ବେଜିଂକୁ ଖୁସୀ କରିବାକୁ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କଲେ, ଉଇଗର ମୁସଲିମଙ୍କୁ ଆଖି ବୁଜିଦେଲେ

1/07/2021 at 6:12 PM

ଇସ୍ଲାମାବାଦ ୧/୦୭: ଚୀନରେ ଉଇଗର ମୁସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ଦେଖି ନଦେଖିଲା ପରି ରହୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବୋଲି ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛି। କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଯଥା ମୁଣ୍ଡ ପୂରାଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଉଇଗର ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଡ୍ରାଗନକୁ କ୍ଲିନ୍‌ ଚିଟ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ ଯାହା କହେ ତାହା ହିଁ ସତ୍ୟ।

ଶିନଜିଆଙ୍ଗରେ ଉଇଗର ମୁସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଚୀନ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଉପ​‌ରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହମତ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି। ଚୀନରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ  ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂରୁଥିବା ବେଳେ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ ଗୁରୁବାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମଳନୀ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଉଇଗର ମୁସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯାହା ଦେଖାଉଛନ୍ତି ତାହା ଚୀନର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଠୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ।

ଡନ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ ସହିତ ଆମର ଭଲ ଏବଂ ମଜଭୁତ ସମ୍ପର୍କ ଥିବାରୁ ଆମେ ଚୀନର କଥାକୁ ସ୍ବୀକାର କରୁଛୁ।’  ଏହା ସହ ଉଇଗର ଏବଂ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଥମିକତା ଭିତ୍ତି​‌ରେ ଉତ୍ଥାପନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ କାଶ୍ମୀରରେ ମାନବାଧୀକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଉପରେ କାହାର ଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼ୁପନାହିଁ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ କହିଛନ୍ତି। 

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ‘କାଶ୍ମୀରରେ ମାନବାଧୀକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବଡ଼ ମୁସକିଲ୍‌ରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଉଛନ୍ତି।’ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶରେ ଲୋକତନ୍ତ୍ରର ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts