Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନୀ ମୌଲାନା କହିଲେ ମହିଳାଙ୍କ ଛୋଟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାର ଦଣ୍ଡ ହେଉଛି କରୋନା

27/04/2020 at 12:53 PM

ଇସଲାମାବାଦ ୨୭।୪: ମୌଳିକବାଦୀ ଉଲେମାଙ୍କ ଜିଦ୍ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ସତ୍ତ୍ବେ ମସଜିଦ ଖୋଲାଯାଇଛି । ଯଦିଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଇସଲାମିକ ମୌଳିକବାଦୀମାନେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇନାହାଁନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୌଳିକବାଦୀ ମୌଲାନା ତାରିକ୍ ଜମିଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଭୁଲ୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ବ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛି ଏବଂ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏହାର ଫଳାଫଳ । ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ମୌଲାନା ତାରିକ୍ ଜମିଲ ଶନିବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଟେଲିଥନ୍ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କ ବିତର୍କରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନେ ଛୋଟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ହେତୁ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଭୁଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଦଣ୍ଡ । ଯାହାକୁ ସମଗ୍ର ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ।

ଜମିଲ ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ମିଥ୍ୟା ଖବର ଚଳାଇଥିଲା ଯାହା ମୁଁ କହିଥିବା କଥା ପାଇଁ ମୁଁ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲି । ମୁଁ ଯାହା କହେ ସେଥିରୁ ମୁଁ ନିବୃତ୍ତ ହୁଏନାହିଁ । ମୁଁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରେନାହିଁ । ଯଦିଓ ମୋ ପାଟିରୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ପରି କିଛି ବାହାରିଲା, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ତରବରିଆ ଭାବେ ଭୁଲ୍ ପାଇଁ ।

ମୌଲାନା ଜମିଲଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗ (HRCP) ନିନ୍ଦା କରିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ କହିଛି । ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି- ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଇଥିବା ଏହି ଅଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଆମେ ମୌଲାନା ତାରିକ୍ ଜମିଲଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛୁ । ଏହିପରି ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଜାତୀୟ ଟେଲିଭିଜନରେ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରନ୍ତି । ଏହା ସମାଜରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପରାଧ ବଢାଇପାରେ । ମାନବାଧିକାର କମିଶନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଭାବେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରସାରଣ କରିବା ଏବଂ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ନକରାଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ।

   Related Posts