Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନୀ ମୌଲାନା କହିଲେ ମହିଳାଙ୍କ ଛୋଟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାର ଦଣ୍ଡ ହେଉଛି କରୋନା

27/04/2020 at 12:53 PM

ଇସଲାମାବାଦ ୨୭।୪: ମୌଳିକବାଦୀ ଉଲେମାଙ୍କ ଜିଦ୍ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ସତ୍ତ୍ବେ ମସଜିଦ ଖୋଲାଯାଇଛି । ଯଦିଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଇସଲାମିକ ମୌଳିକବାଦୀମାନେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇନାହାଁନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୌଳିକବାଦୀ ମୌଲାନା ତାରିକ୍ ଜମିଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଭୁଲ୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ବ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛି ଏବଂ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏହାର ଫଳାଫଳ । ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ମୌଲାନା ତାରିକ୍ ଜମିଲ ଶନିବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଟେଲିଥନ୍ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କ ବିତର୍କରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନେ ଛୋଟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ହେତୁ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଭୁଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଦଣ୍ଡ । ଯାହାକୁ ସମଗ୍ର ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ।

ଜମିଲ ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ମିଥ୍ୟା ଖବର ଚଳାଇଥିଲା ଯାହା ମୁଁ କହିଥିବା କଥା ପାଇଁ ମୁଁ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲି । ମୁଁ ଯାହା କହେ ସେଥିରୁ ମୁଁ ନିବୃତ୍ତ ହୁଏନାହିଁ । ମୁଁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରେନାହିଁ । ଯଦିଓ ମୋ ପାଟିରୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ପରି କିଛି ବାହାରିଲା, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ତରବରିଆ ଭାବେ ଭୁଲ୍ ପାଇଁ ।

ମୌଲାନା ଜମିଲଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗ (HRCP) ନିନ୍ଦା କରିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ କହିଛି । ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି- ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଇଥିବା ଏହି ଅଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଆମେ ମୌଲାନା ତାରିକ୍ ଜମିଲଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛୁ । ଏହିପରି ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଜାତୀୟ ଟେଲିଭିଜନରେ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରନ୍ତି । ଏହା ସମାଜରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପରାଧ ବଢାଇପାରେ । ମାନବାଧିକାର କମିଶନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଭାବେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରସାରଣ କରିବା ଏବଂ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ନକରାଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ।

   Related Posts