Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର କ୍ଷତିର ଭରଣା କରିବେ ଖାଏବର ପଖତୁନଖ୍ୱା ପ୍ରଦେଶ ସରକାର, ପାକ୍ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି ରିପୋର୍ଟ

1/01/2021 at 4:11 PM

ଲାହୋର,୦୧/୦୧:  ପାକିସ୍ତାନରେ ଲଗାତର ଭାବେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରାଯାଉଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂପ୍ରଦାୟର କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ପାକରେ ଥିବା ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଅର୍ଥରୁ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପାକ୍ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପାକିସ୍ତାନର ଖାଏବର ପଖତୁନଖ୍ୱାର ଏକ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରକୁ କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ । ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଥିଲେ । ହିନ୍ଦୁ ସମୁଦାୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଧାରଣା ଦେବାବେଳେ ମନ୍ଦିରରେ ସେମାନେ ତୁମୂଳ କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଥିଲେ । ମନ୍ଦିରରେ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୪୫ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ପାକ୍‌ରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସୁରକ୍ଷିତ ନଥିବା କ୍ୟାମ୍ପେନିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲା । ଏବେ ପାକ୍ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ କମରନ୍ ବାଙ୍ଗାସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ଦିରର ପୁନଋନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଫଣ୍ଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ମନ୍ଦିରକୁ ଆଉ ଥରେ ତିଆରି କରାଯିବ । ଅତିଶୀଘ୍ର ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ମନ୍ଦିର ଭଙ୍ଗା ଘଟଣା କୋର୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲା । କୋର୍ଟ ଏହି ଘଟଣାର ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଯେଉଁ ମନ୍ଦିରକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି ତାହାକୁ ୧୯୯୭ରେ ମଧ୍ୟ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ମନ୍ଦିର ପେଶାଓ୍ୱାରରୁ ୧୬୦ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

   Related Posts