Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ମୁକାବିଲା କରିପାରିଲେନି ସରକାର, ପାକିସ୍ତାନରେ ଜାରି ହେଲା ଜାତୀୟ ଜରୁରିକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି

2/02/2020 at 8:50 PM

ଇସ୍ଲାମାବାଦ ୨।୨: କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଭାରତ ସହ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗି ଧମକ୍ ଦେଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦେଶରେ ଏବେ ଉତ୍ପାତ କରୁଥିବା ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ମୁକାବିଲା କରି ନପାରି ଜାତୀୟ ଜରୁରିକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି କରିଛି। ସିନ୍ଧ, ଦକ୍ଷିଣ ପଞ୍ଜାବ, ଖେବର ପୁକ୍ତନଖ୍ୱାରେ ପଙ୍ଗପାଳ ହଜାର ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫସଲ ଚିରଯାଇଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଦେଶରେ ଜାତୀୟ ଜରୁରିକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ସହ ଦୀର୍ଘ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି।

ବୈଠକରେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୯ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରୁ ଚାଷ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗଛରେ ପତ୍ରଟିଏ ବି ରଖୁନଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏଣୁ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ୭.୪ ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଯେ କୌଣସି ଉପାୟରେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିଲାଗି ନ୍ୟାସନାଲ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ (ଏନଏପି) ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

ପଙ୍ଗପାଳ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲ ଖାଇ ଗଦେଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଦଶର କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଦେଶ ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ। ଏମିତିରେ ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତି ଏବେ ଚରମ ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥିରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଦେଶକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି।

   Related Posts