Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ASI ଗିରଫ, ବିଲଡରଙ୍କଠାରୁ ୨ କୋଟି ମାଗୁଥିଲେ ବଟି
  • ||

ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ଧର୍ମ ସଂକଟରେ ଇମ୍ରାନ, ଉଠାଇଲେ ‘ଉଇଗର’ ମୁସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ

23/12/2019 at 7:52 PM

ଇସ୍ଲାମାବାଦ :  ପାକ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ନିଜକୁ ବିଶ୍ୱର ମୁସଲମାନଙ୍କ ସଙ୍ଗଠକ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗି କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ସେ ନିଜେ ଖେଳୁଥିବା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଟିମର ଜନୈକ ଖେଳାଳି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।  ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ ବାର୍ତ୍ତାରେ ପାକ୍ କ୍ରିକେଟର ଶାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ଦେଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମ ସଂକଟରେ ପଡିଛନ୍ତି। ଚୀନରେ ଉଇଗର ମୁସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ନିର୍ଯାତନା ବିଶ୍ୱରେ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ଆଫ୍ରିଦି ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଇମ୍ରାନ ଏବେ ସାପ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱରେ କେବଳ ଚୀନ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯିଏ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସହଯୋଗ କରୁଛି। ଏଥିରେ ଯଦି ପାକ୍ ସେଭଳି କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଳାପ କରେ ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି କ’ଣ ହେବ ସେ ନେଇ ଇମ୍ରାନ ଏବେ ରାତି ଶୋଇପାରୁନାହାନ୍ତି । ଉଇଗରକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନର ଆଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ମାମଲା କହି ଚୁପ୍ ରହିଛି। ତେବେ ଉଇଗରରେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଖବରରେ ହୃଦୟ ବିଗଳିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟ୍ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଆଫ୍ରିଦି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମୁସଲମାନ ସମୂଦାୟଙ୍କୁ ସଙ୍ଗଠିତ କରିବେ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଚୀନର ଉଇଗରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଟିକେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଆଫ୍ରିଦି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଆଫ୍ରିଦି ଚୀନ ଶାସକଙ୍କୁ ଉଇଗରଙ୍କୁ ଦେଉଥିବା ନିର୍ଯାତନା ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।   ଚୀନର ସିନଜିଆଙ୍ଗ ପ୍ରାନ୍ତରେ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଉଇଗର ମୁସଲମାନ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଏବେ ଚୀନ ଡିଟେନସନ ସେଣ୍ଟରମାନଙ୍କରେ ରଖିଛି। ଚୀନ ସରକାରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ନିର୍ଯାତନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା ଚୀନର ୨୮ ସରକାରୀ ଓ ସ୍ୱେଛାସେବୀ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରିଛି। କେବଳ ଆଫ୍ରିଦି ନୁହଁନ୍ତି ନିକଟରେ ତୁର୍କ ପ୍ରବାସୀ ଜର୍ମାନ ଫୁଟବଲର ମେସୁତ ଓଜିଲ ଉଇଗର ମୁସଲମାନଙ୍କ ଲାଗି ଚୀନସରକାରଙ୍କ ନୀତିକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ।

   Related Posts