Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୭୨୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଟିକା’ ସମୀକ୍ଷା, ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ୩ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ: କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ , କୋଭିଡ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ସବ ଫିକା
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ: ଟିଏଲପି ନେତାଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା ହିଂସାତ୍ମକ ବିରୋଧ, ଭାଇ ଭତିଜାଙ୍କ ସମେତ ୮୬ ଜଣଙ୍କୁ ୪ ହଜାର ୭୩୮ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

18/01/2020 at 7:06 PM

ରାୱଲପିଣ୍ଡି:  ହିଂସାତ୍ମକ ବିରୋଧ ଲାଗି ତହେରିକ-ଏ-ଲବେକ ପାକିସ୍ତାନ (ଟିଏଲପି) ନେତା ଖାଦିମ ହୁସୈନ ରିଜଭି ତାଙ୍କ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାଙ୍କ ସମେତ ୮୬ ଜଣଙ୍କୁ ରାୱାଲ ପିଣ୍ଡି କୋର୍ଟ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି କାଣ୍ଡ ଲାଗି କୋର୍ଟ ପ୍ରତି ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୫୫ ବର୍ଷ ହିସାବରେ ସମସ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ମୋଟ ୪ହଜାର ୭୩୮ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି  ଜଣକା ୧ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ମୋଟ ୧କୋଟି ୨୯ଲକ୍ଷ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରା ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟପରେ ସମସ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଟକ୍ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ୧ ବର୍ଷ ହେଲା କୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର ଚାଲିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଜନୈକା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ମହିଳା ଆସିଆ ବିବିଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ବ୍ଲାସଫେମୀ ମାମଲାରେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ମୁକ୍ତ କରିଦେବା ଯୋଗୁ  କୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ଟିଏଲପି ସାରା ଦେଶରେ ହିଂସାତ୍ମକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା। 

ଇଶ୍ୱର ନିନ୍ଦା ମାମଲାରେ ଆସିଆ ବିବିଙ୍କୁ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡାଦେଶ କରିଥିଲେ। ତେବେ ନିମ୍ନ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଆସିଆ ବିବି ପରେ ଉଚ୍ଚ ଓ ଉଚ୍ଚତମ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଅପିଲ କରିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଦଣ୍ଡମୁକ୍ତ କରିବା ସହ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏଭଳି ମାମଲା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କଠୋରପନ୍ଥୀ ଟିଏଲପି ଏହାକୁ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ବିରୋଧ କରିଥିଲା।

   Related Posts