Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ପଙ୍ଗପାଳ ଯୋଡି ଦେଲେ ଫାଟ, ଏକାଠି ହେଲେ ଭାରତ ଓ ପାକ୍

16/02/2020 at 6:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୨:  କାଶ୍ମୀରରୁ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଫାଟ  ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ଯୋଗୁ ବୁଜି ହୋଇଯାଇଛି। ମରୁ ପଙ୍ଗପାଳ ଉଭୟ ଦେଶ ଲାଗି ଏବେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଖେତରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲ ନିମିଶେକରେ କୁଟା ହୋଇଯାଉଛି। ଏଣୁ ଖାଦ୍ୟାଭାବ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଦୁଇ ଦେଶ ପୁଣି ମିଳିତ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଗତବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ପରେ ଭାରତରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ। ଏଥିଲାଗି ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦୋଷ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମ୍ଭବ ହେଉନଥିଲା। ଏଥିରେ ଭାରତ କାଶ୍ମୀରରୁ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟହାର କରିନେବା ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ବେଶ ସୁହାଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାତ ଭାରତର ପଶ୍ଚିମ ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଗୁଜୁରାଟରେ  ବି ଦେଖାଦେଇଥିଲା। 

ଗତବର୍ଷ ଜୁନମାସରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ଏହି ସମସ୍ୟାର ଭାରତୀୟ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ ସମାଧାନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ଜାତୀୟ ବିପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛି। ତେବେ ପଙ୍ଗପାଳ ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିବାରୁ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନର କୌଣସି ବାଟ ନଥିଲା। ହେଲେ ବିପଦରେ ସାପ-ବେଙ୍ଗ ଭଳି  ଦୁଇ ଦେଶ ଏକଜୁଟ ହେବା ସହ ମୁାକବିଲା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏତେ ସହଜରେ ହୋଇ ନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନର ଖୋକରାପାର ଓ ଭାରତର ମୁନାବାଓରେ ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ୪ଟି ବୈଠକ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ହୋଇଥିବା ପ଼ଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଉଭୟ ଦେଶ ମିସି ଏବେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗ୍ରାମ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।  

   Related Posts