Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

କିଏ ବୁଝିବ ପଦ୍ମାଙ୍କ ଦୁଃଖ ? ଆଙ୍ଗୁଠି ଅକାମୀ ପାଇଁ ହୋଇପାରୁନି ଆଧାର କାର୍ଡ, ସବୁଠି ସହାୟତା ମାଗି ନିରାଶ

21/12/2019 at 10:52 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୧।୧୨: ସେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ । ହାତରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଥିଲେ ବି ସେ ସବୁ କାମ କରୁନି । ବାରମ୍ବାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ନୟାନ୍ତ ହେଲେଣି କିନ୍ତୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଖଣ୍ଡେ ହୋଇ ପାରୁନି । କାରଣ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଡିଭାଇସରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଛାପ ଆସି ପାରୁନି ।  ସବୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଜୟପୁର ବାର୍ଲାହାଣ୍ଡିର ପଦ୍ମା ବିଶୋଇ । ପଢନ୍ତୁ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ର Exclusive ରିପୋର୍ଟ ।

ଆଉ ବାଟମାରଣା ହେବନି ସରକାରୀ ଯୋଜନା କି ଦଲାଲ ଏଥିରୁ ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେନି । କାରଣ ସବୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଏବେ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ସଂଯୋଗ ହେଉଛି । ହେଲେ ଦୁଃଖର କଥା ଏହି ଆଧାର କାର୍ଡ ଏବେ ଜୟପୁର ବାର୍ଲାହାଣ୍ଡିର ପଦ୍ମା ବିଶୋଇଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଦେଇଛି ନାନା ସମସ୍ୟା ।

ପଦ୍ମାଙ୍କ ବୟସ ପାଖାପାଖି ୧୫ବର୍ଷ । ଉଭୟ ହାତ ଓ ଗୋଡ ଠିକରେ କାମ କରୁନଥିବା ବେଳେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଥାଇ ବି ଏସବୁ ଅଚଳ । ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଡିଭାଇସରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଛାପ ରିଜେକ୍ଟ ହୋଇ ଯାଉଥିବାରୁ  ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି ହୋଇପାରୁନି ।

ଫଳରେ ପଦ୍ମାଙ୍କ ନା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲା ହୋଇପାରୁଛି ନା ରାସନ କାର୍ଡ ମିଳିପାରୁଛି । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭତ୍ତା ବାବଦକୁ ୭୦୦ଟଙ୍କା ଛାଡିଦେଲେ ଆଉ ସବୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ଏବେ ସେ ବଞ୍ଚିତ ।

ଜନ୍ମରୁ ପଦ୍ମା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଥିଲେ ବି ହାରି ନଥିଲେ । ମା’ଙ୍କ ସହାୟତାରେ ପଞ୍ଚମ ଯାଏଁ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି । ପରିବାରରେ ବାପା-ମା’ଙ୍କ ସହ ୬ ଭାଇ ଭଉଣୀ । ସ୍ଥାୟୀ ରୋଜଗାର କିଛି ନଥିବା ବେଳେ ପଦ୍ମାଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପରିବାରକୁ କଲବଲ କରୁଛି ।

ଭଙ୍ଗା କୁଡିଆ ତଳେ ଚା ଦୋକାନ କରି ଯାହା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ତାହା ସମୁଦ୍ରକୁ ଶଙ୍ଖେ । ତେଣୁ ବିନା ଆଧାର କାର୍ଡରେ ପଦ୍ମାକୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି ।

   Related Posts