Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୧୫ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ସରକାରୀ ମଣ୍ଡି ବନ୍ଦ : ଶ୍ରମିକ ଓ ମିଲରଙ୍କ ବିବାଦ ଯେ।ଗୁଁ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା, ଚାଷୀ ହନ୍ତସନ୍ତ

6/12/2019 at 5:31 PM

କଳାହାଣ୍ଡି ୬।୧: କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ସରକାରୀ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା । ଧର୍ମଗଡ ସବ ଡିଭିଜନରେ ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ଶ୍ରମିକ ଓ ମିଲର ବିବାଦ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ କଟନୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ମଣ୍ଡିରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି ଧାନ କିଣା ।ଯାହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ନାନା ସମସ୍ୟାର ସମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦିନ ଗଡାଇ ଚାଲିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ସରକାରୀ ମଣ୍ଡି ବନ୍ଦ ।ଶ୍ରମିକ ଓ ମିଲରଙ୍କ ବିବାଦ ଯେ।ଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହେ।ଇଛି ଅଚଳାବସ୍ଥା । ମିଲର କିଣୁଥିବା ଧାନ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୮ ଟଙ୍କା ୪୭ ପଇସା ପୈଠ କରୁଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେକି କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୬ଟଙ୍କା କଟନୀ ହେଉଛି ।ଯାହାକୁ ଶ୍ରମିକ ଓଜନ କଲେ ପି ପାଉଣା ମିଳୁନି । ଗତ ବର୍ଷ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୦ଟଙ୍କା ପୈଠ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଢ ଟଙ୍କା କମ୍ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯେ।ଗ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରମିକ । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ମଣ୍ଡିରେ କାମ ବନ୍ଦ କରିଛି ଶ୍ରମିକ ସଂଘ ।

ନିୟମ ଅନୁଯାଇ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନର ମାନ ଆର.ଏମ.ସି ତଦାରଖ କରୁଥିବା ବେଳେ ସମବାୟ ସମିତି କ୍ରୟ କରିବ । ଏବଂ ମିଲର ଚାଉଳ ପାଇଁ ଧାନ ମିଲ ପଏଣ୍ଟକୁ ପରିବହନ କରିବ । ହଲେ ବାସ୍ତବରେ ମିଲର ହିଁ ଧାନର ମାନ ନାଁରେ ଚାଷୀ ଠାରୁ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୬ ରୁ ୮ କେଜି କାଟି ନେଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବସ୍ତା ପାଇଁ ୧ କେଜି କାଟିବାକୁ ଅଡି ବସିଛି ଶ୍ରମିକ ସଂଘ । ସେପଟେ ସମାଧାନ ନାଁରେ ସମୟ ଗଡାଇ ଚାଲିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

କଳହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ କିଣିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାତ୍ର ୩ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଛି । ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇ ପାରେ ଜିଲ୍ଲାରେ କେମିତି ଚାଲିଛି ସରକାରୀ ମଣ୍ଡି ।

   Related Posts