Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ନୂଆ ଚାଷ : ସେପଟେ ମଣ୍ଡିରେ ଗଜା ହେଉଛି ଧାନ, ଚାଷୀ କେବେ ପାଇବ ତାର ପ୍ରାପ୍ୟ

9/06/2020 at 3:44 PM

ପଦ୍ମପୁର ୦୯।୦୬: ବିହନ ,ଖତ  ଦେଇ ୯୦ ଦିନ ଚାଷ ପରେ ହେଉଛି ଧାନ ।  କିନ୍ତୁ ମଣ୍ଡିରେ ୧୦ ଦିନ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ପଡି ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ପାଣିରେ ଭିଜି ପଚି ଯାଇ ସେହି ଧାନ ପୁଣି ହେଉଛି ଖତ । ଖରା ହେଉ ଅବା ବର୍ଷା ସବୁକୁ ସହି ମୁଣ୍ଡ ଝାଳ ତୁଣ୍ଡରେ ମାରି ଚାଷୀ ଖତ, ସାର ଦେଇ  ଚାଷ କରୁଛି । ଭଲ ଅମଳ କରି ଠିକ ଭାବରେ ବିକ୍ରି କଲେ ତାର ପରିବାର ପୋଷଣ କରିବା ଆଶାରେ ଥାଏ । ହେଲେ କିଛି ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଉଦାସିନତା ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀର ଧାନ ବିକ୍ରି ହୋଇ ନପାରି ମଣ୍ଡିରେ ପଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛି I

ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ  ପାଇକମାଳ ଠାରେ ଥିବା ଧାନ ମଣ୍ଡିର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ପଡି ରହିଛି ହଜାର ହଜାର ବସ୍ତା ଧାନ । ପ୍ରତ୍ୟେହ ଶହ ଶହ ଚାଷୀ ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ମଣ୍ଡିକୁ ଧାନ ଆଣୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେହି ଧାନକୁ କିଭଳି ଠିକ ଭାବରେ ରଖିବା ତଥା ବର୍ଷାରେ ଯେପରି ନଭିଜିବା ତାର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇନାହିଁ । ଫଳରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ପଡି ରହିଛି ।

କିଛି ଚାଷୀ ନିଜ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ତାଙ୍କର ଧାନକୁ ପଲିଥନ ଘୋଡାଇକି ରଖୁଛନ୍ତି । ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ବର୍ଷା ପାଣିରେ ଭିଜି ଯାଇଛି ଏବଂ ଗଜା ହୋଇଯାଇଛି । ଗଜା ହୋଇଥିବା ଧାନକୁ ମିଲ ମାନେ ନେବାକୁ ମନା କରୁଛନ୍ତି । କେବଳ ଭଲ ଧାନ କିଣୁଛନ୍ତି ଓ ଭଳ ଧାନ ଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ କେଜି ପ୍ରତି ଦୁଇ ରୁ ତିନି କିଲୋ କଟନି ନକଲେ ମିଲର୍ସ ଏଜେଣ୍ଟ ମାନେ ଧାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଅମଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ସେହି ଓଦା ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ହିଁ ପଡିରହୁଛି ଓ ପଚି ସଢି ଯାଉଛି । କିଛି ଚାଷୀ ସେହି ଓଦା ଧାନବସ୍ତା ଗୁଡିକୁ ପୁଣି ଘରକୁ ଫେରାଇ ନେଉଛନ୍ତି । ମଣ୍ଡି ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଆରଏମସି ଓ ସମବାୟ ସମିତିର ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଉଦାସିନତା ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ।

 ମଣ୍ଡିରେ ପଡି ରହିଥିବା ଓଦା ଧାନକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଏଠାକାର ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସହଯୋଗ କରୁନାହାନ୍ତି । ଚାଷୀ ମାନେ ଯେତେ ଅନୁରୋଧ କଲେ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କର ଓଦା ଧାନ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ବିକ୍ରି ନହେବା ଫଲରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧାନ ଦିର୍ଘ ଦିନ ପଡି ରହୁଛି ।  ଏଠାକାର ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଆରଏମସି ଓ ସମବାୟ ସମିତିର ସରକାରୀ ବାବୁ ଟେଗ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଯଦି  ଅଛି ତା ହେଲେ ଗାଡି ଆସୁଛି କହି ଭୁଆଁ ବୁଲାଉଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଗାଡି ଆସୁଛି ତାହେଲେ କିଛି  ଲୋକଙ୍କ ଧାନ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଚାଷୀ ମାନେ ଧାନ ବିକ୍ରି ଆଶାରେ ମଣ୍ଡିକୁ ଧାଇଁଧାଇଁ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରୁଛନ୍ତି । ଏ ବିଷୟରେ ପଦ୍ମପୁର । ସହକାରୀ  ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଚରାଯିବାରୁ ଚାଷୀ ମାନେ କିପରି ଠିକ ଭାବରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରି ପାରିବେ ତଥା ଯେଉଁ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଧାନ ବିକ୍ରିରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହେଯାଗ କରୁନାହାନ୍ତି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

 ଚାଷୀ ଧାନ ଖତ ସାର ଦେଇ ବିଲରେ ୯୦ ଦିନ ଧାନ ଚାଷ କରି ଅମଳ କରି ମଣ୍ଡିକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଆଣୁଛି । କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ସେହି ଧାନ ବିକ୍ରି ହୋଇ ନପାରେ ମଣ୍ଡିରେ ବର୍ଷା ରେ ପଚି ଶାଢ଼ୀ ପୁଣି ଖତ ହୋଇ ଯାଉଛି । ଯାହା ଚିନ୍ତା ର ବିଷୟ। ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏ ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ବାଷୀ ମାନେ ସୁବିଧାରେ ହେବ।

   Related Posts