Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ଉଡିଲା ଚେନ୍ନାଇର ବିଜୟ ବାନା, କେକେଆରକୁ ୨୭ ରନରେ ହରାଇ ଚତୁର୍ଥ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧିନାୟକ ରହିବେ ସିଦ୍ଧୁ, ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଫେରାଇ ନେଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ସିଙ୍ଘୁ ବର୍ଡରରେ ଜଣେ ନିହଙ୍ଗଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ, ଯୁବକଙ୍କ ହତ୍ୟାର ୧୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରଥମ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପଣ୍ଡାଲ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତକୁ ଦେଲେ ଏହି ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ପୁଞ୍ଛରେ ଯବାନ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୫ଦିନରେ ୭ ଯବାନ ସହିଦ: ରାଜପଥ ବନ୍ଦ, ଅପରେସନ୍ ଜାରି
  • ||
  • ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରୁ ଏକାଦଶ, ୨୫ରୁ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ: ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ୨୫୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ଯୁବକଙ୍କ ଗଳା କାଟି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ : ଘଉଡାଇଲା ବେଳେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ସାଇକେଲରେ ଯାଉଥିଲେ କକା-ପୁତୁରା, ଟାଣି ଆଣି ଦଳିଦେଲା ହାତୀ
  • ||

ତିହାରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଚିଦାମ୍ବରମ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ନମ୍ବର ଜେଲରେ କିପରି ରହିବେ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, କ’ଣ ମିଳିବ ସୁବିଧା

5/09/2019 at 9:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଜେଲ ନ ଯିବା ଲାଗି ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପି.ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ବିଚାରବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କୁ ତିହାର ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଚାରପତି ଅଜୟ କୁମାର କୁହାର ତାଙ୍କୁ ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କର  ଔଷଧ ରଖିବାକୁ ବିଚାରପତି ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ  ‘ଜେଡ’ କ୍ୟାଟେଗୋରୀ ସୁରକ୍ଷା ଉପଲବ୍ଧ କରୁଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଜେଲର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସେଲରେ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତିହାରରେ କ’ଣ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଚିଦାମ୍ବରମ।

ସାଧାରଣତଃ ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ୭ ନମ୍ବର ଜେଲରେ ରଖାଯାଏ। ସେଠାରେ ବିଚାରାଧୀନ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଲାଗି ତଳେ ଶୋଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ତେବେ କାରାଗାର ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ତିନି ୪ଟି କମ୍ବଳ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ହେଲେ ଯେହେତୁ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ବର୍ଷ ପାର ହୋଇଯାଇଛି ଓ ଜେଡ ପ୍ଲସ୍ ସୁରକ୍ଷାରେ ରହୁଥିଲେ ତାଙ୍କୁ କାରାଗାରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କକ୍ଷରେ ରଖାଯିବ। ଯେଉଁଠି ଶୋଇବା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ କାଠର ତକ୍ତା ଖଟ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇପାରେ।   

ସେହିପରି ଖାଇବାକୁ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ରୁଟି, ଡାଲି ଓ ତରକାରୀ ଦିଆଯିବ। ଶୌଚ ପାଇଁ ତାଙ୍କ କକ୍ଷ ସହ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଟୟଲେଟ ସୁବିଧା ମିଳିବ। କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କ ଓକିଲ କିପଲ ଶିବଲ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଲାଗି ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଟୟଲେଟ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯାହାକୁ ନ୍ୟାୟାଳୟ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଜେଲରେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ଜେଲ ମାନୁଆଲ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ନାହିଁ।

ମାନୁଆଲ ଅନୁସାରେ ବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ରାତି ୯ଟା ବାଜିଲେ ବାରାକରେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଏ। ତା ପରଦିନ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ୭ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉଠିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଦିନର୍ଯ୍ୟା ଭାବେ ଫ୍ରେସ ହେବା ପରେ ବିଚାରାଧୀନ ବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ଜେଲରୁ ଜଳଖିଆ ମିଳିଥାଏ। ଜେଲ ଜଳଖିଆରେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ଚା, ବିସ୍କୁଟ, ଦଲିଆ ଅଥବା ବ୍ରେଡ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ପରେ କିଛି ସମୟ ବାହାରେ ଟହଲିବାକୁ ଦିଆଯାଏ । ପରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ରୁଟି, ଡାଲି ଓ ତରକାରୀ ଦିଆଯିବ।

   Related Posts