Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||

ଖୁସି ଖବର: ୪୨ ଦିନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ

30/08/2020 at 5:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୦୮: ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟର କରୋନା ଭାଇରସ ଭ୍ୟାକସିନ ଉପରେ ସାରା ଦୁନିଆର ନଜର ରହିଛି। ଭ୍ୟାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି। express.co.ukରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସବୁଠୁ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର ଭ୍ୟାକସିନ ଆଜିଠୁ କେବଳ ୪୨ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୬ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରେ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ସରକାର ସଣ୍ଡେ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଇମ୍ପେରିୟାଲ କଲେକ ଲଣ୍ଡନର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ନିକଟତର ପହଞ୍ଚିଲେଣି। ବ୍ରିଟେନରେ ଭ୍ୟାକସିନର ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି।  ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ମିଳିବା ପରେ ବ୍ରିଟେନବାସୀଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଅଳ୍ପ ସମୟରେ ଭ୍ୟାକସିନ ମିଳିଯିବ। କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବେଠୁ କିଛି ଖୋଲାଖୋଲି କହିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି।

ସଣ୍ଡେ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସବୁଠୁ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ  ୬ ସପ୍ତାହରେ ଭ୍ୟାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣ ପୂରା ହୋଇପାରେ। ଯଦି ସବୁ କିଛି ଯୋଜନା ଅନୁରୂପ ଚାଲେ ତେବେ ଏହା ଗେମ ଚେଞ୍ଜର ହୋଇପାରେ। ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ଜଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯଦି ବି ଆଉ କିଛି ସମୟ ଲାଗେ ତଥାପି ଆମେ କହି ପାରିବା ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଓ ଇମ୍ପେରିୟାଲ କଲେଜର ବୈଜ୍ଞାନକ ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଗଲେଣି। ଏହା ପରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଡୋଜ  ତିଆରି କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ବ୍ରିଟେନର ଭ୍ୟାକସିନ ଟାସ୍କଫୋର୍ସର ପ୍ରମୁଖ କେଟ ବିଙ୍ଘମ କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ନେଇ ସାବଧାନ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି।  ସେ କହିଛନ୍ତି ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ କାମ ଆମେ କରୁଛୁ ଏବଂ ତରବରିଆ ଭାବେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାନଯାଉ। ଆଶା କରାଯାଉଛି କ୍ରିସମାନ ପୂର୍ବରୁ ଭ୍ୟାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଆସିଯିବ।

   Related Posts