Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଗଞ୍ଜାମ ମଡେଲକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲା ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଗଞ୍ଜାମ ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ

8/10/2020 at 3:01 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୮।୧୦:  ଗଞ୍ଜାମରେ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ହୋଇଛି। ଗଞ୍ଜାମ ମଡେଲକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ଗଞ୍ଜାମ ଏବଂ ଧରାବୀରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କରୋନା ବ୍ୟାପିଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ଏଠାରେ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆସିବା ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଉଦ୍ୟମ ବୋଲି ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ବିଶେଷ କରି ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଇ ଛୋଟ ଛୋଟ ପକେଟରେ ଏଠାରେ କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଗଲା ତାହା ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଉଦ୍ୟମ। ଏପରିକି ପ୍ରତି ଗାଁରେ କୋଭିଡ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କମିଟି ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିଥିଲା।  ପ୍ରତି ୫ଟି ଗାଁରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖାଗଲା। ସେହିପରି ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟର ଗାଁ ଗାଁରେ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଲାଗି ରହିଥିଲେ। ଏକଦା ଗଞ୍ଜାମରେ ୨୦ ହଜାର ଉପରେ ରୋଗୀ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏବେ ଏଠାରେ ସକ୍ରିୟ ରୋଗୀ ୨୦୦ ତଳକୁ ଖସି ଆସିବା ବଡ଼ କଥା ବୋଲି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।  ।

କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ମଲେଲର ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି।  କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯିବା ସହିତ ଗଞ୍ଜାମ ମଡେଲକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ଲାଗି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ୩୧୦ଟି ସହରର କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।  ସେହିପରି ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଧରାବି ମଡେଲକୁ ପ୍ରଶଂସା

   Related Posts