Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କମିଟି ଗଠନ, ସବୁ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ରେ ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି, ଆଜି ୧୩୫୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୁନ ୧୫ ଯାଏଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଆଜି ସୁସ୍ଥରେ ରେକର୍ଡ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେଲେ ୧୨୦୭୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ୧୭ ମେ ସୋମବାର ଖୋଲିବ କେଦାରନାଥ ଧାମ କବାଟ ।। ତୀର୍ଥ ପୁରୋହିତ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଧିବିଧାନ ସହ କବାଟ ଖୋଲିବ ।। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜନତାଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ହେବ ପ୍ରଥମ ପୂଜା ।।
  • ||
  • ଆଗାମୀ ୩ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ୫୧ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍‌
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ, ନେଇପାରେ ଅବପାତର ରୂପ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାମାନ୍ୟ କମିଲା : ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୪୦୭୭ ମୃତ
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧୭୩୨ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୧୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଧା ଆସି ନପାରେ ଅକ୍ସଫର୍ଡ Covid ଟିକା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ଟ୍ରାଏଲ ମୁଖ୍ୟ

4/11/2020 at 11:07 PM

ଲଣ୍ଡନ: କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଲାଗି ଅକ୍ସଫର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଟିକାର ଲେଟ୍ ଷ୍ଟେଜ ଟ୍ରାଏଲ ବର୍ଷ ସରିବା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇସାରିଥିବ। ହେଲେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପୂର୍ବରୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଥିବ କି ନା ଏନେଇ  ଟିକାର ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅଧିକାରୀ ସନ୍ଦେହ ଥିବା ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି।

ଅକ୍ସଫର୍ଡ ଭେକ୍ସିନ ଟ୍ରାଏଲ ମୁଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଆଣ୍ଡ୍ର୍ୟୁ ପୋଲାର୍ଡ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷଣ ଫଳାଫଳ ଉପସ୍ଥାପନ ନେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷ ଶେଷ ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଏହି ବିନ୍ଦୁରେ ନିଶ୍ଚିତ ପହଞ୍ଚିସାରିଥିବୁ। ତେବେ ଏହି ଟିକା କାମ କରିଛି କି ନା, ଚଳିତବର୍ଷ ଟିକା ଆସିବ କି ନା, ନିୟାମକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଥ୍ୟର ସଯତ୍ନ ବିଶ୍ଲେଷଣ ପରେ ଜଣାପଡିବ। ସେହିପରି ଟିକା କିଏ ପାଇବେ ସେ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ସ୍ତରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଫୋଲାର୍ଡ।

ତେବେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପୂର୍ବରୁ ଟିକାକରଣ ହୋଇ ପାରିବ କି ନା ସେ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବରେ ଅକ୍ସଫର୍ଡ ଭେକ୍ସିନ ଗ୍ରୁପର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପୋଲାର୍ଡ କହିଛନ୍ତିଯେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ହେଲେ ହେଲେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମୋତେ ବିସ୍ତୃତ ଜଣା ନାହିଁ। ଆମର  ବିଟ୍ ହେଲା ଆମେ ଲକ୍ଷର ନିକଟତର ହୋଇଛୁ କି ନା ଅଥବା ଆମେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିପାରି ନାହୁଁ ତାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା।

ଆମର ପରୀକ୍ଷଣ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହେଉଥିବା ଅନେକ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରିପୋର୍ଟ କରିପାରନ୍ତି। ଏଣୁ ଏକାଧିକ ପଦକ୍ଷେପ ଲାଗି ଏହି ସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆମ ଲାଗି ଜରୁରି ଥିଲା। ଅକ୍ସଫର୍ଡର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକା ବଡ ଫାର୍ମାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ଯାହା ଫିଫାଇଜର ଓ ବାୟୋଟେକ୍‌ର କ୍ୟାଣ୍ଡିଡେଟଙ୍କ ସହ ନିଜର ଟିକାକୁ ନିୟାମକଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବ।

କରୋନାଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧.୨ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ନେଲାଣି। ଏଣୁ ଗୋଟିଏ ଟିକା ହିଁ ବିଶ୍ୱର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇଦେବ ବୋଲି ଏବେ ବୁଝା ଯାଉଛି। ଯଦି ଏହା କାମକରି ଯାଏ ତେବେ ବିଶ୍ୱ ପୁଣି ଥରେ ପୂର୍ବ ଭଳି ସ୍ୱଭାବିକ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିରେ ଆମେରିକା ଫୁଡ ଏଣ୍ଡ ଡ୍ରଗ ଏଡମିନେଷ୍ଟ୍ରେସନ ଟିକା ଅନୁନ୍ୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମାନଦଣ୍ଡ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଟିକା ନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପାଲୋର୍ଡ । ତେବେ ଟିକାର ପ୍ରକୃତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀତା ସ୍ତର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏ ବାବଦେ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣର ତଥ୍ୟ କେହି ଖୋଲି ନାହାନ୍ତି। ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଏହି ତଥ୍ୟ ଉପରକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାର ନଜର ଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ପୋଲାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts