Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଅଶାଙ୍କାକୁ କରିଥାଏ ଡବଲ୍, ତୁରନ୍ତ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ

31/03/2020 at 12:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧।୩: ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ସମୟରେ ସେଣ୍ଟର୍ସ ଫର୍ ଡିଜିଜ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଆଣ୍ଡ୍ ପ୍ରିଭେନସନ୍ (ସିଡିସି) କହିଛି ଯେ ଦାଢି ରଖିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ବାହାରକୁ ବାହାରିବାବେଳେ ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ହାତ ଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ।

ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦାଢି ରଖିବାର କ୍ରେଜ୍ ଅଧିକ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କର ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଦାଢି ଲୁକ୍ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇପାରେ ? ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ମୁହଁକୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଫେସ୍ ମାସ୍କ ଦାଢି ଯୋଗୁଁ ମୁହଁରେ ସଠିକ୍ ଭାବେ ଫିଟ୍ ହୋଇପାରି ନଥାଏ । ଏହି ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ସହଜରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିପାରନ୍ତି ।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୟୁନିଭରସିଟିର ଲଙ୍ଗୋନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପାରିକ୍ ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଣିଷର ନଖ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପାରିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ କରୋନାର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଆମ ନଖରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଭାଇରସ୍, ମଇଳା କିମ୍ବା ଅଳିଆ ସହଜରେ ଜମା ହୋଇପାରିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ କେହି ନିଜ ନଥ ଚୋବାଇଥାନ୍ତି, ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଶରୀରରେ ସହଜରେ ରହିଯାଏ ।

ଏଥିପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅବହେଳା କରନ୍ତୁନାହିଁ । ଦାଢି କିମ୍ବା ନଖକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି କୌଣସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବେ ନାହିଁ।

   Related Posts