Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଚୀନରେ କଡ ଲେଉଟାଇଲା କରୋନା, ୧୦ କୋଟି ଲୋକ ପୁଣି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଆଶଙ୍କାରେ

18/05/2020 at 10:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୦୫: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵକୁ ମହାମାରୀ କରୋନା ଭୂତାଣୁ  ସଂକ୍ରମଣ କବଳିତ କରି ରଖିଛି। ଏଥିରେ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟି ସାରିଛି। ଅନେକ ଦେଶର ମହାମାରୀର ପ୍ରତିରୋଧ ଲାଗି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳ ପୁଣି ଥରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌  ସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। କାରଣର ସଂକ୍ରମଣର ନୂତନ କେସ୍‌ ବଢୁଥିବାରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଆଶଙ୍କାରେ ରହିଛନ୍ତି।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଚୀନର ଉହାନ୍‌ରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌  ହଟିବା ସହ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଗତିବିଧି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଅଚାନକ ଏଥିରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କରୋନାର ନୂତନ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ଜିଲିନ ପ୍ରାନ୍ତର ସହରରେ ଟ୍ରେନ୍ ଓ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଲଗା କରି ଦିଆଯାଇଛି।

ଲୋକେ ପୁଣି ଥରେ ନିଜକୁ ଅଣନିଃଶ୍ଵାସୀ ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ସେନୟାଙ୍ଗର ଟ୍ରେଡିଂ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିବା ଫ୍ୟାନ ପଇ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳ ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରୁଛି। ବାହାରେ ଖେଳୁଥିବା ପିଲାମାନେ ପୁଣି ଥରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଟିମ୍ ସହିତ ବାହାରେ ବୁଲି ବୁଲି ସ୍ଥିତି ପରଖୁଛନ୍ତି। ଏହା ଆମ ପାଇଁ ବହୁତ ନିରାଶଜନକ। କାରଣ ଜଣା ନାହିଁ ଏହି ସ୍ଥିତି କେବେ ସମାପ୍ତ ହେବ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଉହାନରେ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଗତ ବର୍ଷ  ଡିସେମ୍ବରରେ ଉହାନରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ସଂପ୍ରତି ଦୁନିଆରେ ହାହାକାର ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଚୀନରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏହା ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି ଯେ, ଚୀନର ଅନ୍ୟ ସହର ଖୋଲା ରଖିବା କେତେ ଭୟାବହ ହୋଇପାରେ। କାରଣ ସଂକ୍ରମଣର ପୁନରୁଥାନ ଘଟିଛି।

ପୁଣି ଥରେ ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ଏଥିରୁ ମୁକୁଳିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯିବ। ଜିଲିନ ସହରର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଓ୍ଵିଚାଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି, ଭାଇରସ୍‌କୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସବୁଠୁ  କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସମୟ ଆସି ଯାଇଛି। ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ, ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ହେବ। ପ୍ରତି ପରିବାରରୁ  କେବଳ ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରତି ଦୁଇ ଦିନରେ କେବଳ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବାର ଅନୁମତି ମିଳିବ।

ଜିଲିନରେ ପୂର୍ବରୁ ୧୨୭ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ। ହୁବେଇ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ୬୮୦୦୦ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁଣି ଥରେ ଅଧିକାଂଶ ଡେଲିଭରୀ ସେବାକୁ ରୋକି ଦିଆଯାଇଛି। ଲୋକେ ଯେମିତି ନିଜର ଲକ୍ଷଣକୁ ଲୁଚାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ତେଣୁ ଜ୍ଵରକୁ ପ୍ରଶମିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ଜିଲିନ ପ୍ରାନ୍ତର ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା ଆମେ କେବେ ବି ଚିନ୍ତା କରିନଥିଲୁ ଯେ, ଯେବେ ପୂରା ଦେଶ ସ୍ଵାଭାବିକ ହେଉଛି ସେହି ସମୟରେ ଆମକୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରି ସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ।  ଉହାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିବା କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵରେ ଅପବାଦ ସାମ୍ନା କରିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ପୂର୍ବୋତରରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଲାଗି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି।

ଉହାନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଭାଇରସ୍ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସର ନେତୃତ୍ଵ ନେଉଥିବା ଭାଇସ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚୁନଲାନ ମେ ୧୩ରେ ଜିଲିନ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts