Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଓଟିଏ ରିପୋର୍ଟ: ସାଇବର ଆଟାକ୍ ଯୋଗୁ କେବଳ ୨୦୧୮ରେ ହୋଇଛି ୪୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରର କ୍ଷତି

10/07/2019 at 4:11 PM

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୋସାଇଟିର ଅନଲାଇନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆଲାଏନସ୍ ଓଟିଏ ସାଇବର ଇନସିଡେଣ୍ଟ ଓ ବ୍ରିଚ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ରିପୋର୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କେବଳ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ସାଇବର ଆଟାକ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥି ଯୋଗୁ ପ୍ରାୟ ୪୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ଷତି କରିଛି ରାନସୋମୱାର ଆଟାକ୍। ଏଣୁ ରାନସୋମୱାରକୁ ସାଇବର ଅପରାଧୀ ଏବେ ଅସ୍ତ୍ର କରିଛନ୍ତି। ରାନସୋମୱାର ଯୋଗୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଇମ୍ପାକ୍ଟ ପଡିଥିବା ବେଳେ ବିଜନେସ ଇ-ମେଲକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ଅପରାଧୀ।

ଏଥିରେ ସପ୍ଲାଇ ଚେନ୍ ଆଟାକ୍ ସମେତ ବିଜନେସ୍ ଇ-ମେଲ କମ୍ପ୍ରମାଇଜ୍ ଭଳି ସାଇବର ଆଟାକ୍ ହୋଇଥିଲା। ଯାହା ବେଳକୁ ବେଳ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ରାନସୋମୱେର ୟୁଜରଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି କରି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ମୋଟା ରକମର ଅର୍ଥ ଆଦାୟ କରୁଛି। ଯଦି ଏଭଳି ସାଇବର ଅପରାଧ ଜାରି ରହେ ତେବେ ୨୦୨୧ ମସିହା ବେଳକୁ ରାନସୋମୱେର ଯୋଗୁ ଆହୁରି ପ୍ରାୟ ୨୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର କ୍ଷତିର ଆକଳନ କରାଯାଉଛି। ରାନସୋମପରି ଆଉ ଦଳେ ସାଇବର ଅପରାଧୀ କ୍ରେପ୍ଟୋଜ୍ୟାକିଙ୍ଗ ଆଟାକ୍ସ ଚଳାଇଥିବା ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫାର୍ମ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ମାଇକ୍ରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଅପରାଧୀମାନେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସାଇବର ଅପରାଧ କ୍ରେଫ୍ଟୋ କରେନ୍ସୀ ଆଧାରିତ, ଯାହାକୁ ଆମେ କ୍ରେଫ୍ଟୋ ମାଇନିଙ୍ଗ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାଉ। ଏଥିରେ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ୱେବସାଇଟ୍ ଓ ସର୍ଭରରେ ସିନ୍ଧି କରି କ୍ରେଫ୍ଟୋ କରେନସି ମାଇନିଂ କରୁଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ବିଟ୍ କଏନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।  ସେହିପରି ଫିସିଂ ଆଟାକ୍ ରେ ଅପରାଧୀ ୧.୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଠେକଇ କରିଛନ୍ତି।

ଏମାନେ ମିଛ ଲିଙ୍କ ପଠେଇ ୟୁଜରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଜାଲରେ ଫସାଇଥାନ୍ତି। ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମୋଟା ରକମ ଲୁଟିନିଅନ୍ତି। ସେହିପରି ବିଜନେସ୍ ଇ-ମେଲ କମ୍ପ୍ରମାଇଜ୍ ବିଇସି ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଅପରାଧୀ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅପରାଧୀ  କମ୍ପାନୀକୁ କମ୍ପାନୀ ସହ ଅଥବା କମ୍ପାନୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅବୁଝାମଣା ସୃଷ୍ଟି କରି ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ଫଣ୍ଡ ଲୁଟିନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ସାଇବର ଅପରାଧକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ନ ହୋଇ ସଂସ୍ଥାମାନେ ଯଦି ସାମାନ୍ୟ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି ଏଭଳି ଅପରାଧୀଙ୍କ କବଳରୁ ନିଜକୁ ଓ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖି ପାରିବେ ବୋଲି ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫାର୍ମ ମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts