Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ସରକାରୀ ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ବାପା ମା ଛେଉଣ୍ଡ ୫ ପିଲା

30/06/2018 at 7:57 AM

ପ୍ରଥମେ ମା’ ଆଉ ଏବେ ବାପା ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ସଂସାର ରୁ । ବେସାହାରା ହୋଇଗଲେ 6ଭାଇ ଭଉଣୀ । ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇ ସମାଜରେ ଭଲମଣିଷ କରି ଗଢିତୋଳିବା ସ୍ବପ୍ନ ରହିଥିଲା ବାପାଙ୍କର । ସେଥତ୍ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ପିତୃ ମାତୃ ହରା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଠପଢା ତ ଦୁରର କଥା ପେଟକୁ ଦିମୁଠା ଖାଇ ବଞ୍ଚିବା ହୋଇପଡିଛି ର୍ଦୂବିଷ । ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ୍ ବାରୁଆଁ ଗାଁର ମାଧବାନନ୍ଦ ହୋ ଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ୬ ପୁଅ ଝୀଅ ଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦେଖି ପ୍ରଶାସନର ର ସାମାନ୍ୟ ସହଯୋଗ ବଞ୍ଚିବାର ରାହା ଦେଖାଇଛି ଏହି ଅନାଥ ଶିଶୁଙ୍କୁ ।
ବାରୁଆଁ ଗାଁ ର ମାଧବାନନ୍ଦ ହୋ ଙ୍କ ୬ ଝିଅ ଓ ଗୋଟିଏ ପୁଅ । ଦୁରାରୋଗରେ ପିଡିତ ହୋଇ ଗତବର୍ଷ ପତ୍ନୀ ବାସନ୍ତୀ ଚାଲିଗଲେ ଆରପାରିକୁ। ପରେ ସେହି ଦୁରାରୋଗରେ ଆକ୍ର’ ହୋଇ ଗତ ଜୁନ ମାସ ୧୪ ତାରିଖରେ ଚାଲିଗଲେ ମାଧବାନନ୍ଦ। 6ଝୀଅ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ବଡ ଝୀଅକୁ ବାହା ଘର ହୋଇଥତ୍ବା ବଳେ ଏବେ ଘରେ ଅନାଥ ହୋଇ ରହିଗଲେ ୫ ଝିଅ ଓ ଗୋଟିଏ ପୁଅ । ଚାଷ ବାସ ସହ ମୁଲ ମଜୁରୀ କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ହୋଇଆସୁଥିଲା ।ହେଲେ ବାପାଙ୍କ ବିୟୋଗପରେ ଏବର୍ଷ ହଳ ଲଙ୍ଗଳ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିରହିଥତ୍ବାବଳେ ଚାଷଜମି ପଡିଆ ପଡିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ବାହାରେ ରହି ପଢୁଥତ୍ବା ୩ ଝିଅ ଘରକୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି ।
ଏବେ ୬ ଅନାଥ ପାଠପଡୁଆ ଶିଶୁଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏହି ଅନାଥ ପିଲାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ।
ସରକାରୀ ସ୍ଥରରେ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କର ପାଠପଢା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ସହାୟ ବହନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନିୟ ନେତା । ଏନେଇ ଆନନ୍ଦପୁର ବିଡିଓଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ । ତବେ ସଂପୃକ୍ତ ପରିବାରର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ନିକଟସ୍ଥ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ପାଠପଡାଇବା ପାଇଁ ଚିଠି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ଲକ୍ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ ବିଡ଼ିଓ ।

   Related Posts