Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୮୪୭୧ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୨୪୯ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଚାଲିଗଲେ ଆଉ ଜଣେ କଳାକାର, ଅଭିନେତା ପ୍ରିୟ ସୁନ୍ଦର ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାକୃତିକ ବା ଅର୍ଗାନିକ କର୍ପ, ବିନା ରାସାୟନିକ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗରେ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରଜାତି ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ଚାଷୀ ଆଗଭର

22/09/2019 at 9:08 PM

ଝାରସୁଗୁଡା ୨୨।୦୯- ପୁଣି ଥରେ ପାରମ୍ପରିକ ଚାଷ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆପଣେଇବା ସହ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ ପ୍ରଜାତିର ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଲେଣି ଚାଷୀ | ଅତ୍ୟଧିକ ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ବାରା ଜମି ଉର୍ବରତା ହରାଇବା ସହ ଏହି ଚାଉଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ କ୍ଷତିକାର ହେଉଛି ।ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ ଦ୍ବାରା ଚାଷୀ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେବା ସହ ପରିବେଶ ଉପରେ ଏହାର କୌଣସିକୁ ପ୍ରଭାବ ପଡୁନାହିଁ । ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ପାରମ୍ପରିକ ବିହନରେ ଚାଷ କରିବା ନେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସତେତନ କରିବା ପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡାରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।…

ଚାଷ ଓ ଚାଷୀ ପାଇଁ ବିପଦ ରାସାୟନିକ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ।ମାତ୍ରାଧିକ ରାସାୟନିକ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ବାରା ମାଟି ତାର ଉର୍ବରତା ହରାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଖାଇ ଲୋକେ ଅନେକ ଅଜଣା ରୋଗରେ ପଡୁଛନ୍ତି ।ଏକଥା ସାରା ବିଶ୍ବର ଲୋକେ ବୁଝିଲେଣି । ତେଣୁ ପୁଣି ଥରେ ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରିବାକୁ ଅନେକ ଚାଷୀ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଲେଣି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡା ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ କଲେଜ ପରିସରରେ ଏକ କର୍ମଶାଳାର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ପ୍ରକାରର ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ ଧାନ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । 

ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିରେ କିପରି ଚାଷ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ । ରାସାୟନିକ ସାର ଓ କୀଟ ନାଶକର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରୟୋଗ କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗରେ ପଡୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ତେଣୁ ଜୈବିକ ସାର ଭାବେ ଜିଆ ଖତ ଏବଂ ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ତିଆରି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ସହ ଏନେଇ ସରକାର ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଚାଷୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।…  

   Related Posts