Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୁନ୍ନୁର ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ : ଗୃହରେ ୧ ମିନିଟ୍ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା
  • ||

ବିରୋଧୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନା

14/01/2020 at 6:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୪।୦୧ – ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ କାହିଁକି ସରିନି ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ । ଜିଲ୍ଲା ଅଫିସରଙ୍କ ସିସିଆର ନିର୍ଭର କରିବ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ସରିବା ଉପରେ । ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ବିଭାଗର ଏମିତି ତାଗିଦ ପରେ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଯାହାର ଜବାର ରଖିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ। କେମିତି ରହିଛି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର।

ବିରୋଧୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ । ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି କାହିଁକି ଆଗେଇ ପାରୁନି ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଗାଁର ବିକାଶ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମେଗା ଯୋଜନା ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ । ଗାଁର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ଅର୍ଥ ଘୋଷଣା ବି ହୋଇଥିଲା ।

ହେଲେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଏବେ ତାହା ପ୍ରତିଫଳିତ ନ ହେବା ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ସପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେବା ନେଇ ଏ ହେଉଛି ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ସଚିବଙ୍କ ଚିଠି । ଯୋଜନାରେ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା  ଅଧାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଶେଷ ହୋଇ ନଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ବିଡିଓଙ୍କୁ ତାଗିତ କରି ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।  ସେପଟେ ସଚିବଙ୍କ ଚିଠିକୁ ଆଧାର କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଖିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏମିତି ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଆକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୬୨ ହଜାର ୭ ଶହ ୪୩ ପ୍ରକଳ୍ପ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେଥିରୁ ୬୨ ହଜାର ୨ ଶହ ୭୩ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

୩୦ ହଜାର ୨ଶହ ୬୨ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ସରିଥିବାବେଳେ ବାକି ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଚାଲୁଛି । ତେବେ ୪ଶହ ୬୯ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିନି । ସେପଟେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଜମି ଜମା ସମସ୍ୟା ଥିବାରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଆଗକୁ ହୋଇ ପାରିନି । ଏନେଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକମାନଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନେ ଠିକଣା ସମୟରେ କାମ ନ ସାରିବେ ସେମାନଙ୍କ ସିସିଆରରେ ଏହା ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

– ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ସିଧା ସଳଖ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିବାରୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସେ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ବୋଲି ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

   Related Posts