Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

“ମୋ ସରକାର”ର ସଫଳତାର କାହାଣୀକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା

4/02/2019 at 7:26 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୪|୨: ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଅଭିଭାଷଣରେ “ମୋ ସରକାର”ର ସଫଳତାର କାହାଣୀ ବଖାଣିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟପାଳ । ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ସଫଳତାର ଚିତ୍ର ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ। ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଶୀଲାଲ ପ୍ରଥମ ବଜେଟ ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ଅଯଥା ସରକାରଙ୍କ ଗୁଣଗାନ କରିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି କହି କକ୍ଷତ୍ୟାଗ କରିଥିଲା । ବିଜେପି କହିଛି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ମୁହଁରେ ମିଛ କୁହାଇଛନ୍ତି ସରକାର।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ଗୋଲାପୀ ଚିତ୍ର ।  ପଞ୍ଚଦଶ ବିଧାନସଭାର ଶେଷ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀଲାଲ ।  ଗୃହରେ “ମୋ ସରକାର”ର ସଫଳତାର କାହାଣୀ ବଖାଣିଛନ୍ତି । ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ଓଡିଶାରେ ଆସିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ। ଚାଷୀର ଆୟ ଦୁଇଗୁଣା ହୋଇଛି, ରାଜ୍ୟର ଋଣଭାର ଅଧା କମିଛି। ଏମିତି ପରିବର୍ତ୍ତନର ଚିତ୍ର ଦେଖାଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟପାଳ ।

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲାରେ ଓଡ଼ିଶା ଉଦାହରଣ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବଢ଼ିଛି, ୭ ବର୍ଷରେ ୫ ଥର କୃଷି କର୍ମଣ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ୨୦୧୪ରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମୀଣ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ୭ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ସଂୟ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠିର ୭୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳାଙ୍କର ସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଚିତ୍ର ବଦଳିଛି ।  ବସୁଧା, ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ, ବିଜୁ ଗାଁ ଗାଡି, ବିଜୁ ଯୁବ ସଶକ୍ତି କରଣ ଯୋଜନା,ଆହାର ଆମ ଘରେ ଏଲଇଡି ଯୋଜନା, ମହିଳାଙ୍କ ଲାଗି ମମତା ଆଦି ଯୋଜନାର ସଫଳତା ରାଜ୍ୟପାଳ ବଖାଣିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରିନି । ଅବିଭାଷଣ ସମୟରେ  କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟଙ୍କ କକ୍ଷତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ।  କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀରେ ଥାଇ ଅଯଥା ସରକାରଙ୍କ ଗୁଣଗାନ କରିବା ଅନୁଚିତ । ସେପଟେ  ବିଜେପି  କହିଛି, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ମୁହଁରେ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅବିଭାଷଣରେ ଚିଟପଣ୍ଡ ଘୋଟାଲା, ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ପି ସିକାରବାର କଥା ନାହିଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶାସକ ଦଳର ଯୁକ୍ତି  ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ଉପଲବ୍ଧି ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି।

୭ ତାରିଖରେ କାମଚଳା ବଜେଟ ଆସିବ।  ସେଥିରେ କାହାକୁ ଖୁସ କରିବାକୁ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାପଡିବ ।

   Related Posts