Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

କୁଆଡେ ଗଲା ଦ୍ବିତୀୟ କୃଷି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, ୨୫ଶହ ଟଙ୍କା ଧାନର ଏମଏସପି…? କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବିରୋଧୀ କଲେ ପ୍ରଶ୍ନ ପରେ ପ୍ରଶ୍ନ

2/07/2019 at 6:50 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨|୭: ଜଳ ସେଚନ ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ଫେଲ। କୋଲଡ ଷ୍ଟୋରେଜ ନାହିଁ।  ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ୨୫ଶହ ଟଙ୍କା ଦିଅ। ଏପରିକି ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ସରକାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂରଣ ହୋଇନି। ପ୍ରତିବ୍ଲକକୁ ୩୫ପ୍ରତିଶତ ଜଳସେଚନ ହୋଇନି, ଜଳ ସେଚନ ହୋଇଥିବା ଗାଁକୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କୁଆଡେ ଗଲା। କେବିକେ ଦ୍ବତୀୟ କୃଷି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି କୁଆଡେ ଗଲା କହି ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘରିଥିଲେ ବିରୋଧୀ ।

ଏପିରିକି ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ୨୩୪୪ ଟଙ୍କା କରିବାକୁ ବିଧାନସଭାରେ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଏପରିକି ଏମଏସପି ୧୭୫୦ ଟଙ୍କାରେ ବି ଚାଷୀ ଧାନ ବିକି ପାରୁ ନାହିଁ। ପଡୋଶୀ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ଧାନ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୨୫ଶହ ଟଙ୍କାରେ କରିଣୁଛନ୍ତି। ଯଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୫ଶହ ଟଙ୍କା ଧାନର ଏମଏସପି କରନ୍ତେ  ତାହେଲେ କଳିଆ ଯୋଜନା ଦରକାର ପଡିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ  ମିଶ୍ର।

ଏପରିକି ବୀମା ଟଙ୍କା ବି ଚାଷୀ ମାନେ ପାଉନାହାନ୍ତି। ଧାନର ଅଭାବି ବିକ୍ରୀ ହେବା ସହିତ ଧାନ ମଣ୍ତିରେ ଧାନ ପଡି ରହି ଗଜା ହୋଇଛି। ଧାନ ମଣ୍ତି ଖୋଲିନି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥି​‌ଲେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ।  ଏପଟେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ବଜେଟ ୩ ଗୁଣା ବଢ଼ିଛି। ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିବା ପାଇଁ ସରାକର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରାୟସ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର୧୦ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜିମିକୁ ଜଳସେଚନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ସରକାର । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୯ଲକ୍ଷହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି।         

   Related Posts