Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଣ ଗୋଦାମରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ସିଏମ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୮ରୁ ୩ ଦିନ ବର୍ଷିବ: ଦକ୍ଷିଣରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଇବ ଥର୍ମାଲରୁ ଆଶ୍‌ ନିଷ୍କାସିତ ସଫଳ, ଏକ ଐତିହାସିକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଅତିକ୍ରମ କଲା ଓଡ଼ିଶା

12/05/2021 at 10:51 PM

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ୧୨/୦୫: ଓଡିଶା ପାୱାର୍ ଜେନେରେସନ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଓପିଜିସି) ଆଜି ଆସାମର ଷ୍ଟାର୍ ସିମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ପାଉଁଶ ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଯାହାକି ପିପିସି (ପୋର୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ) ପାଜୋଲାନା ସିମେଣ୍ଟ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଓପିଜିସିର ଇବ ଥର୍ମାଲ୍ ପାୱାର ଷ୍ଟେସନରୁ ଆସାମ ସ୍ଥିତ ଉକ୍ତ ସିମେଣ୍ଟ କାରଖାନାକୁ ଆଜି ରେଳ ଯୋଗେ ପ୍ରାୟ ୪ହାଜର ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଫ୍ଲାଏ ପାଉଁଶ ପଠାଯାଇଥିଲା ।

ପିପିସି ସିମେଣ୍ଟ ହେଉଛି ମିଶ୍ରିତ ସିମେଣ୍ଟର ଏକ ପ୍ରକାର ସିମେଣ୍ଟ୍‌ । ଯାହା ଶସ୍ତା ଓ ବାନ୍ଧି ହେବାକୁ କମ୍ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏଣୁ ବଜାରରେ ଏହାର ଚାହିଦା ଅଧିକ  । ଫ୍ଲାଏ ଆଶ ହେଉଛି ପିପିସି ସିମେଣ୍ଟର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ । ଯାହା ଓଜନ ଅନୁଯାୟୀ ସିମେଣ୍ଟର ପ୍ରାୟ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଥାଏ । ଏହା ଛଡା, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସିମେଣ୍ଟ ଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥ ଅପେକ୍ଷା ଫ୍ଲାଏ ଆଶକୁ କଂକ୍ରିଟରେ ଏକ ବାଇଣ୍ଡର ଭାବରେ ଉପଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ରୋକା ଯାଇପାରିବ ।

ଓପିଜିସି ପାଖରେ ଫ୍ଲାଏ ଆଶକୁ ସିଧାସଳଖ ରେଲୱେ ରେକ୍‌ରେ ଲୋଡ କରିବାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ସୁବିଧା ରହିଛି । ଯାହା ବହୁତ କମ କାରଖାନାରେ ଉପଲବ୍ଧ ।  ଓପିଜିସିର ଇବ ଥର୍ମାଲ ପାୱାର ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଦୈନିକ ୨୩ ଶହ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ତିନୋଟି ଶୁଖିଲା ଫ୍ଲାଏ ଆଶ ସାଇଲୋ ଅଛି । ଆଜିର ଏହି ଐତିହାସିକ ଘଟଣା ସହିତ, ଓପିଜିସି ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୯୦ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ପାଉଁଶ ନିଷ୍କାସନ କରିବାର କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିଛି । ଯାହା ଆସନ୍ତା ମାସ ମାନଙ୍କରେ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ଓପିଜିସିର ପାଉଁଶ ବ୍ୟବହାର ଅନେକାଂଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

   Related Posts