Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ନକ୍ସଲ ସଂଗଠନ ସିପିଆଇ ମାଓବାଦୀକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଯୋଜନା

25/06/2018 at 5:32 AM

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ । ନକ୍ସଲ ସଂଗଠନ ସିପିଆଇ ମାଓବାଦୀକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଯୋଜନା । ଆଉ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ସକ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି ଲାଲବାହିନୀ, ସଂଗଠିତ ହେଉଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନ୍ତ କରିବାକୁ ସେନା ଚଳାଇଥିବା ଅପରେସନ୍ ଅଲଆଉଟ୍ ଢାଂଚାରେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ନକ୍ସଲ ସଂଗଠନଗୁଡିକର ପ୍ରମୂଖ କମାଣ୍ଡର ମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରି ସେଗୁଡିକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ଜଙ୍ଗଲରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ମାଓ କମାଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ପରିବାର ସହରରେ ରହୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିବା ସହ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରି କମାଣ୍ଡରମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ଭାବେ ବିଚଳିତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । ଟାର୍ଗେଟରେ ସଂଗଠନର ପ୍ରମୂଖ କମାଣ୍ଡର । ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ମିଶି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ତାଲିକା । ନିକଟରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ରଣନୀତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି ।

ସେପଟେ ଓଡିଶା ସୀମାରେ ସଂଗଠିତ ହଉଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ଚାଲିଛି ଟ୍ରେନିଂ କ୍ୟାମ୍ପ । ବର୍ଷା ଦିନ ପରେ କରିବେ ବଡ ହମଲା । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ କ୍ୟାମ୍ପ ଚାଲିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏଥିରେ ସୁକମା, ବିଜାପୁର, ବସ୍ତର, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଓଡିଶାର କ୍ୟାଡର ମାଓବାଦୀ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । କ୍ୟାମ୍ପରେ ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ସହ କିପରି ଏନକାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ମୃତାହତମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନିଆଯିବ ସେସମ୍ପର୍କରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି । ରିମୋଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ କିପରି ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଶିଖାଯାଉଛି । ଏପଟେ ମାଓ ସଂଗଠନମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗତିବିଧି ବଢାଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ କମିଟି, ଓଡିଶା ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛି । ପୋଲିସର ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନହଣ୍ଟକୁ ବିରୋଧ କରି ଏହି ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି । କନ୍ଧମାଳ, ନବରଙ୍ଗପୁର, ବଲାଙ୍ଗିର ଭଳି ଅନେକ ମାଓ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଇଲାକାରେ ପୋଷ୍ଟର ଲାଗିଛି ।

   Related Posts