Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରିଟେନ୍‌ ପରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦେଶ କଲା ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଦୂର ହେଉଛି କରୋନା ଭୟ, ଆଉ ୬୬୦ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଆରୋଗ୍ୟ
  • ||
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି , ହେଲେ ବଜାରରେ ପିଆଜ ଦର ପହଞ୍ଚିଲାଣି ୩୪ଟଙ୍କାରେ, ବେଧଡକ ସରକାର

23/08/2019 at 6:22 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୩|୮: ପିଆଜ ହାଟରେ ତାତି।  ପ୍ରଥମେ ପିଆଜକୁ ​‌ନେଇ ଚାଷୀ ଲୁହ ଗଢ଼ାଇଥିଲେ ଏବେ ଗ୍ରାହକ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି।  କାରଣ ପିଆଜ ଦର ଏବେ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହେଲାଣି।  ସପ୍ତାହକରେ ପିଆଜ ଦର ୩୪ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଲାଣି । ଆହୁରି ବଢ଼ିବ। କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ପାଇଁ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି। କାରଣ ଯେତିକି ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି।  ତଥାପି କାହିଁକି ଅଭାବ ଦେଖନ୍ତୁ।…   

କନ୍ଦାଇଲାଣି ପିଆଜ।  ସପ୍ତାହକ​‌ରେ ପିଆଜ ଦର ହେଲାଣି କିଲୋପ୍ରତି ୩୪ ଟଙ୍କା।  ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ​‌ଓଡ଼ିଶା ବଜାରରେ ପିଆଜ ଦରରେ ତାତି ବଢ଼ିଛି ବୋଲି ଦୋକାନୀ କହୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏପଟେ ଗ୍ରାହକ କାନ୍ଦିଲେଣି।  କାରଣ ବିନା ପିଆଜରେ ଓଡ଼ିଆ ପେଟକୁ ପଖାଳ ଯାଉନି।   ଦର ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପକେଟ୍‌ରେ ସିଧା ମାଡ଼ ବାଜୁଛି ।  

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2019-05-26 14:07:55Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿÿÿõ™’®ÿ

ରାଜ୍ୟରେ ଯେତିକି ପିଆଜ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି ତାଠାରୁ ଡବଲ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି।  ଏକଥା ଆମେ କହୁନୁ ସରକାର କହିଥିଲେ । ବର୍ଷକୁ ୨.୩୨ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି ୪.୧୯ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ। ହେଲେ ଏହି ପିଆଜକୁ ମହଜୁଦ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ।  ମାତ୍ର ୧.୮୩  ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍‌ ପିଆଜ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ରହିପାରିବ।  ତେଣୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଲାଙ୍ଗିର, ଅନୁଗୋଳ ଓ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରରେ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇପାରୁନି ବରଂ ସେସବୁ ଅଧା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ପିଆଜ ଦର ବଢ଼ୁଛି। ରାଜ୍ୟବାସୀ ପିଆଜକୁ ନେଇ ଲୁହ ଗଡ଼ାଉଛନ୍ତି ସିନା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାଣିଛନ୍ତି ଲୁହ ଶୁଖିଯିବ ଆଉ ଲୋକେ ଭୁଲିଯିବେ।    

   Related Posts