Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହୋଟେଲ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ BMCର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଲଗାଅ ଫୁଡ୍ ସେଫ୍ଟି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୩ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୪୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୮୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଓଠକୁ ଅଧିକ ଗୋଲାପି କରିବାକୁ ଲିପଷ୍ଟିକ୍ ନୁହେଁ ଲଗାନ୍ତୁ ପିଆଜ..ଦେଖିବେ ଏହାର ଚମତ୍କାରିତା.. ବିଉଟି ଲାଗିବାକୁ ଆଉ କଣ କଣ ରହିଛି ଉପକାରିତା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା..

3/04/2019 at 6:58 PM

ପିଆଜକୁ ସାଧାରଣଭାବରେ   ଆମେ  ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ । ଖାଦ୍ୟରେ ନୁହେଁ ବିଉଟି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଆମ ପାଖରେ କିଛି ସୂଚନା  ଥାଇ ନପାରେ । ଆଜିଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପିଆଜକୁ କିଭଳି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜାଣିବା ଆସନ୍ତୁ ।

ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ପିଆଜକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍କିନକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବା ସହ ଚିକ୍କଣ କରିବାକୁ ବ୍ୟବାହର କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡ଼ାଣ୍ଟ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ଦେହରେ ମୁହଁରେ କିମ୍ବା ଦେହରେ ଲଗାଇଲେ ଚିକ୍କଣ କରିବା ସହ ଚମକ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମରେ ଖେଳାଇଦେଇଥାଏ ।

ପିଆଜରେ ଭିଟାମିନ ଏ, ସି  ଓ ଇ ଥିବାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ଆସୁଥିବା ଅତି ବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ସହ ଚର୍ମକୁ ବାହ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା କରି ଉଜ୍ଜ୍ଵଳତା ପ୍ରଦାନ କରେ ।

ପିଆଜ ଜୁସ୍ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମରେ ଥିବା କଳାଚିହ୍ନ ଉଠାଇବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ପିଆଜ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ କରିପାରିବେ ବ୍ଲିଚ୍ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଖାଲି ପିଆଜରସକୁ ଦେହରେ କିମ୍ବା ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପିଆଜ ରସ ୧ ଚାମଚ , ବେସନ ୧ ଚାମଚ, ଓ ଅଧା ଚାମଚ କ୍ଷୀର ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ମୁହଁ ବ୍ଲିଚ୍ କରିବା ସହ ସମାନ ହୋଇଥାଏ ।  ମାସକୁ ଏମିତି ଚାରିଥର କରନ୍ତୁ ଚେହେରା ଚମକିବ ।

ପିଆଜକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଓଠ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ । ଯଦି ଧୁମ୍ରପାନ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଓଠ କଳା ପଡ଼ିଯାଇଛି ତାହେଲେ ପିଆଜ ରସ ସହିତ ଭିଟାମିନ ଇ-ଅଏଲ ମିଶାଇ ଲଗାନ୍ତୁ । ଓଠ ମସୃଣ ରହିବା ସହିତ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଗୋଲାପି ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ । ବିଛଣାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ରାତିରେ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ବୋଳି ଶୋଇଲେ ମାସେ ପରେ ଓଠର ଚମକ ଖେଳିଯିଵା ସହିତ ନାଲି-ମସୃଣ ମଧ୍ୟ ପାଲଟିଯିବ ।

   Related Posts