Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଓଠକୁ ଅଧିକ ଗୋଲାପି କରିବାକୁ ଲିପଷ୍ଟିକ୍ ନୁହେଁ ଲଗାନ୍ତୁ ପିଆଜ..ଦେଖିବେ ଏହାର ଚମତ୍କାରିତା.. ବିଉଟି ଲାଗିବାକୁ ଆଉ କଣ କଣ ରହିଛି ଉପକାରିତା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା..

3/04/2019 at 6:58 PM

ପିଆଜକୁ ସାଧାରଣଭାବରେ   ଆମେ  ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ । ଖାଦ୍ୟରେ ନୁହେଁ ବିଉଟି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଆମ ପାଖରେ କିଛି ସୂଚନା  ଥାଇ ନପାରେ । ଆଜିଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପିଆଜକୁ କିଭଳି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜାଣିବା ଆସନ୍ତୁ ।

ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ପିଆଜକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍କିନକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବା ସହ ଚିକ୍କଣ କରିବାକୁ ବ୍ୟବାହର କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡ଼ାଣ୍ଟ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ଦେହରେ ମୁହଁରେ କିମ୍ବା ଦେହରେ ଲଗାଇଲେ ଚିକ୍କଣ କରିବା ସହ ଚମକ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମରେ ଖେଳାଇଦେଇଥାଏ ।

ପିଆଜରେ ଭିଟାମିନ ଏ, ସି  ଓ ଇ ଥିବାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ଆସୁଥିବା ଅତି ବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ସହ ଚର୍ମକୁ ବାହ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା କରି ଉଜ୍ଜ୍ଵଳତା ପ୍ରଦାନ କରେ ।

ପିଆଜ ଜୁସ୍ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମରେ ଥିବା କଳାଚିହ୍ନ ଉଠାଇବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ପିଆଜ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ କରିପାରିବେ ବ୍ଲିଚ୍ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଖାଲି ପିଆଜରସକୁ ଦେହରେ କିମ୍ବା ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପିଆଜ ରସ ୧ ଚାମଚ , ବେସନ ୧ ଚାମଚ, ଓ ଅଧା ଚାମଚ କ୍ଷୀର ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ମୁହଁ ବ୍ଲିଚ୍ କରିବା ସହ ସମାନ ହୋଇଥାଏ ।  ମାସକୁ ଏମିତି ଚାରିଥର କରନ୍ତୁ ଚେହେରା ଚମକିବ ।

ପିଆଜକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଓଠ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ । ଯଦି ଧୁମ୍ରପାନ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଓଠ କଳା ପଡ଼ିଯାଇଛି ତାହେଲେ ପିଆଜ ରସ ସହିତ ଭିଟାମିନ ଇ-ଅଏଲ ମିଶାଇ ଲଗାନ୍ତୁ । ଓଠ ମସୃଣ ରହିବା ସହିତ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଗୋଲାପି ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ । ବିଛଣାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ରାତିରେ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ବୋଳି ଶୋଇଲେ ମାସେ ପରେ ଓଠର ଚମକ ଖେଳିଯିଵା ସହିତ ନାଲି-ମସୃଣ ମଧ୍ୟ ପାଲଟିଯିବ ।

   Related Posts