Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି ପିଆଜ ଚାଷୀ

13/05/2018 at 7:24 AM

ଆଳୁ ଓ ପିଆଜର ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ସବୁବଳେ ଅଡୁଆରେ ପଡୁଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ ସମୟରେ କିଭଳି ଏହି କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ସଂଗୃହିତ କରି ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବେ ସାଇତି ରଖା ଯାଇ ପାରିବ ତାର ସଫଳ ଉପାୟ ଖୋଜି ପାଉନଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଦେବଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ୬୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ପିଆଜ ଚାଷ ହେଉଛି । ପିଆଜର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଦେବଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ରିଆମାଳ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ଏବେ ଚାଷୀ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉତ୍ପାଦନ ସମୟରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷ। ଓ କୁଆପଥରମାଡ଼ ଯୋଗୁଁ ପିଆଜ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ବିକ୍ରି ବେଳେ ଚାଷୀ ନିଜ ଉତ୍ପାଦିତ ପିଆଜର ସଠିକ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇ ପାରୁ ନାହିଁ । ଧାର କରଜ କରି ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀ ଉତ୍ପାଦନ ପରେ କିଭଳି ଶୀଘ୍ର ବିକ୍ରି କରି ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରିବ ସେହି ଆଶାରେ ରହିଛି । ଫଳରେ ସଠିକ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇ଼ ପାରୁ ନାହିଁ , ମାତ୍ର ଏହାର ଲାଭ ଦଲାଲ ପାଖକୁ ଯାଇଛି ।
ପିଆଜ ଚାଷୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଖାସ କରି ପିଆଜକୁ ସାଇତି ରଖିବା ପାଇଁ ’ପିଆଜ ଘର’ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ବିକ୍ରି ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ମଣ୍ଡିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଚାଷୀମାନେ ଉତ୍ପାଦନ ପରେ ତିନିରୁ ଚରିମାସ ପିଆଜକୁ ସାଇତି ରଖିଲେ ପିଆଜର ଅଧତ୍କ ମୂଲ୍ୟ ପାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ଅଧତ୍କାରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ପିଆଜ କେତେବେଳେ ଚାଷୀକୁ କନ୍ଦାଉଛି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଗ୍ରାହକକୁ କନ୍ଦାଉଛି । ଉତ୍ପାଦନ ସମୟରେ ପିଆଜର ବିକ୍ରି ପାଇଁ ମଣ୍ଡି କରି ଚଷୀକୁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରି ପିଆଜ କିଣି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସାଇତି ରଖିବାର ଭୟ ପିଆଜ ଚଷୀ ଓ ଗ୍ରାହକ ଲାଭ ପାଇ ପାରନ୍ତେ ।

Leave a Reply

   Related Posts