Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଉଜୁଡିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସଜାଡିଦେଲା ପିଆଜ, ଋଣମୁକ୍ତ ହେଲେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଚାଷୀ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜ୍ଜୁନ

15/12/2019 at 4:26 PM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ :  କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ପିଆଜ ଦର ଚିନ୍ତାଜନକ ଥିଲା। ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ସରକାରଙ୍କୁ ବିଦେଶରୁ ପିଆଜ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ କର୍ଣ୍ଣଟାକ ଚିତ୍ରଦୁର୍ଗ ଜିଲ୍ଲାର ପିଆଜ ଚାଷୀ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଦେଶରେ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅନେକାଂଶରେ ଲାଘବ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବା ସହ ଚାଷ ଲାଗି କରିଥିବା ସମସ୍ତ ଋଣ ପରିଷୋଧ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗତ ଅମଳ ଋତୁରେ  ପିଆଜ ଅମଳ ପରେ ହଠାତ୍ ଦର ଖସି ଯାଇଥିଲା। ଏଣୁ ଦେଶର ପିଆଜ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିପୁଳ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ଲାଗି ବଜାର ଯୋଗାଡ କରି ନ ପାରିବାରୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଚାଷୀ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଟ୍ରାକ୍ଟର ପିଆଜ ରାସ୍ତାରେ ଓଜାଡି ଥିଲେ। ଏଥିରେ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜ୍ଜୁନ ମଧ୍ୟକ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଭାବିଥିଲେ ଆଉ କେବେ ପିଆଜ ଚାଷ କରିବେନି। ହେଲେ ଚାଷୀପୁଅ ଖାଲି ବସିପରିବନି।

ଏଥର ଚାଷ କଲେ ହେଲେ  ଅଧିକ ଜମିରେ। ତାଙ୍କର ୧୦ ଏକର ଜମିରେ ସେ ପିଆଜ ଚାଷ କରନ୍ତି। ଗତ ଅମଳ ଋତୁରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିକୁ ନଡରି ଅନ୍ୟଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ବିଲ ଭାଗକୁ ଆଣି ଅଧିକ ୧୦ ଏକର ଚାଷ କରିଥିଲେ। ଚଳିତବର୍ଷ ପାଣିପାଗ ପ୍ରଥମରୁ ତାଙ୍କୁ ଡରାଇଥିଲା। ହେଲେବି ସେ ବେଶ ଆଶାୟୀ ଥିଲେ। ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଯାହା ଭାବିଥିଲେ ସେଇଆ ହିଁ ହେଲା। ଖରାପ ପାଗ ଯୋଗୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମହଜୁଦ ନଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦେଶରେ ପିଆଜ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତି କେଜି ପିଆଜ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଉପରକୁ ଚଢିବାରେ ଲାଗିଲା ଠିକ୍ ସେତିକିବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ଫସଲ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଖେତରୁ ପିଆଜ ଉପୁଡା ନସରୁଣୁ ଟ୍ରକ୍ ଟ୍ରକ ପିଆଜ ବୁହାହୋଇ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡିରେ ପହ଼ଞ୍ଚିବାରେ ଲାଗିଥିଲା। ସେ ୨୦ ଏକର ଜମିରୁ ପ୍ରାୟ ୨୪୦ ଟନ ପିଆଜ ଅମଳ କରିଛନ୍ତି। ଚାଷରେ ସେ ୧୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିଥିଲେ। ଭାବିଥିଲେ କିଛି ନ ହେଲେ ମୂଳ ଉଠିବ। ହେଲେ ଚଳିତବର୍ଷ ଅମଳ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା କ୍ଷତି ବି ଭରଣା କରିଦେଇଛି। ସେ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ କରିବା ବେଳେ ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକିଥିଲେ। ହେଲେ ଦେଖୁ ଦେଖୁ ଦର ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ତେବେ ଚାଷୀକୁ ଦୂରଦର୍ଶି ହେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜ୍ଜୁନ।  

   Related Posts