Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟି ସଂଘର୍ଷକୁ ପୂରିଲା ବର୍ଷେ, ସେନା ଜାରି କଲା ଭିଡିଓ… ‘ଗଲଓ୍ଵାନ ବୀର’

15/06/2021 at 8:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୦୬: ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷକୁ ଏକ ବର୍ଷ ପୂରିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ‘ଗଲଓ୍ଵାନ ବୀର’ ନାମରେ ଜାରି ଏହି ଭିଡିଓରେ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ପରାକ୍ରମଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ୪.୫୯ ମିନିଟ୍‌ର ଏହି ଭିଡିଓରେ ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ପରମ ବୀରଙ୍କୁ ପରାକାଷ୍ଠାକୁ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଛୁି। ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟକ ହରିହରନ ଏହି ଭିଡିଓରେ ନିଜର ସ୍ଵର ଦେଇଛନ୍ତି। ଗଲଓ୍ଵାନ ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତର ୨୦ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚୀନର ୪୦ରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।

ଏହି ସଙ୍ଗୀତରେ ଦୁର୍ଗମ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଯବାନ, ସମସ୍ତ ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ଓ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ଶୌର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପରାକ୍ରମ ଦେଖାଯାଇଛି। ବରଫର ମୋଟା ସଫା ଚାଦରରେ ଶୂନ୍ୟରୁ କମ ତାପମାତ୍ରା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ମୁତୟନ ଯବାନ କିଭଳି ଶତ୍ରୁଙ୍କ ମୁକାବିଲା କରନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶର ରକ୍ଷା କରନ୍ତି, ଏହି ଭିଡିଓରେ ଏହାର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଗୀତ ଶେଷ ଭାଗରେ ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ନାମ ଓ ତାଙ୍କ ଫଟୋ ଦେଖା ଯାଇଛି।

ଗତ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିରେ ସୀମାନ୍ତରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ଘାତକ ସଂଘର୍ଷ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ୧୩ରେ ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୨୦ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଚରମରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଉଭୟ ଦେଶର ସେନା ସୀମାରେ ସୈନ୍ୟ ଠୁଳ କରିବା ସହିତ ଘାତକ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଥିଲେ।

   Related Posts