Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

‘ଫନି’କୁ ପୁରିଛି ବର୍ଷେ, କିନ୍ତୁ କାହା ମନରୁ ଲିଭିନାହିଁ ସେଦିନ ସକାଳର ସେହି କରାଳ ଚିତ୍ର

3/05/2020 at 10:26 AM

ପୁରୀ ୦୩।୦୫:  ଫନିକୁ ପୁରିଛି ବର୍ଷେ । ୨୦୧୯ ମେ ୩ରେ ଓଡ଼ିଶା ଦେଖିଥିଲା ଫନିର ସେହି କରାଳ ରୂପ । ଫନି ଏଭଳି ଏକ ବାତ୍ୟା ଥିଲା ଯାହା ସଂସ୍କୃତିର ସହର ପୁରୀ, ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ଏବଂ କଟକ ସହରକୁ ପୁରା ଧ୍ବଂସ ବିଧ୍ବଂସ କରିଦେଇଥିଲା । ତେବେ ବର୍ଷେ ପୁରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଦିନର ସେହି ସକାଳର କରାଳ ଚିତ୍ର ଆଜି ବି କାହାର ମନରୁ ଲିଭିନି । ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା ଫନିରେ ଗାଁଠୁ ସହର ସବୁକିଛି ଛାରଖାର ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ସ୍ୱାଭାବିକ ପରିସ୍ଥିତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଲାଗିପଡିଥିଲେ । ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା ଫନିର ସ୍ମୃତି ଓ ଭୟାବହତା ମନେ ପଡିଲେ ସମସ୍ତେ ସେହି ଗୋଟିଏ କଥା କହୁଛନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁ ଏଭଳି ଦିନ କେବେ ନ ଆସୁ ।

ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ବାତ୍ୟା ଫନି ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫଲ କରିବା ପ୍ରଥମଥର ଥିଲା । ପୁରୀବାସୀ ପୂର୍ବରୁ ମହାବାତ୍ୟା ଦେଖିଥିଲେ ହେଁ ବାତ୍ୟାର ଏଭଳି କରାଳ ରୂପ କେବେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିନଥିଲେ। ବର୍ଷେ ପରେ ବି ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରର ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିନାହିଁ ।  ସେହିପରି ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିଥିଲା । ଯାହାର ଭରଣା ଧୀରେ ଧୀରେ ହେଉଛି ।

ଫନି ପ୍ରଳୟକୁ ପୁରିଛି ବର୍ଷେ । ମେ ୩ରେ ଓଡ଼ିଶା ଦେଖିଥିଲା ଫନିର ସେହି କରାଳ ରୂପ । ଫନି ଏଭଳି ଏକ ବାତ୍ୟା ଥିଲା ଯାହା ସଂସ୍କୃତିର ସହର ପୁରୀ, ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ଏବଂ କଟକ ସହରକୁ ପୁରା ଧ୍ବଂସ ବିଧ୍ବଂସ କରିଦେଇଥିଲା । ତେବେ ବର୍ଷେ ପୁରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଦିନର ସେହି ସକାଳର କରାଳ ଚିତ୍ର ଆଜି ବି କାହାର ମନରୁ ଲିଭିନି । ପେଣ୍ଠକଟା ଭୂଦାନ ନଗରର ଥିବା ବାସନ୍ତି ପାତ୍ର ଘର ବାତ୍ୟା ଫନି ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଖିନଭିନ କରିଦେଇଥିଲା ।

ବର୍ଷେ ପରେ ବି ପଲିଥିନ ଘେରା ଭଙ୍ଗା ଘରେ ତାଙ୍କ ସଂସାର ଚାଲିଛି । ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଘର ଭଙ୍ଗା ସହାୟତା ଏଯାଏଁ ମିଳିନି । ପୁରୀ ପୌରପାଳିକା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସମସ୍ତ ବସ୍ତି ସହ ବାତ୍ୟା ଫନି ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଭାବିତ ବ୍ଲକ ଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଘରଭଙ୍ଗା ସହାୟତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ପଲିଥିନ ଓ ଚାଉଳ ଛଡ଼ା ଆଉ କିଛି ମିଳିନାହିଁ ।

ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା ଫନିରେ ଗାଁଠୁ ସହର ସବୁକିଛି ଛାରଖାର ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ବାଲୁଖଣ୍ଡ ସଂରକ୍ଷିତ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର ଗଛ ଉପୁଡି ପଡିଥିଲା । ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମଧ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ । ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇପଡିଥିବା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ୱାଭାବିକ ପରିସ୍ଥିତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଲାଗିପଡିଥିଲେ ।

ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ, ସଡକ ପରିବହନ, ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆସିଲା ।  ସମୟ ବଦଳିଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା ଫନିର ସ୍ମୃତି ଓ ଭୟାବହତା ମନେ ପଡିଲେ ସମସ୍ତେ ସେହି ଗୋଟିଏ କଥା କହୁଛନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁ ଏଭଳି ଦିନ କେବେ ନ ଆସୁ ।

   Related Posts