Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆସିଛି ଏକ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ସୁନା-ରୁପା, ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ଦାନ କରିଛନ୍ତି

8/08/2020 at 5:36 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୦୮/୦୮ : ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସ ଶନିବାର ଦିନ ଏକ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ସୁନା-ରୁପା ଓ ଟଙ୍କା ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭକ୍ତ ଗତ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ଏହି ସୁନା-ରୁପା ଓ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି | ମହନ୍ତ ଟ୍ରଷ୍ଟର ମହାସଚିବ ଚମ୍ପତ ରାୟଙ୍କୁ ଏହି ଏକ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ସୁନା-ରୁପା ଓ ଟଙ୍କା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି | ଭୂମିପୂଜନ ପୂର୍ବରୁ ଭକ୍ତ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ | ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ପାଖାପାଖି ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ କିଛି ଟନ ସୁନା ଓ ରୁପା ମିଳିସାରିଛି | 

ଚମ୍ପତ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଗତ ୨ ମାସ ହେଲା ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତ କିଛି ନା କିଛି ଦାନ କରୁଛନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ ଭକ୍ତ ରୁପା ଦାନ କରୁଛନ୍ତି | ମଣିରାମ ଦାସ ଛାବନିର ପୂଜାରୀ ଦିବଂଗତ ବଜରଙ୍ଗ ଦାସ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୪୦ କିଲୋ ରୁପା ଇଟା ଦେଇଥିଲେ | ଏହିଭଳି ୧୦ କିଲୋ, ୧ କିଲୋ, ୫ କିଲୋ କିସୈ ଏକ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ରୁପା ରଖାଯାଇଛି | ଦାନରେ ସୁନା ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯାହାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି | 

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନ ପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ତୀର୍ଥ ସ୍ଥଳର ପବିତ୍ର ମାଟି ଓ ଜଳ ମଗାଯାଇଥିଲା ଓ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଲଗାତାର ମାଟି ଓ ଜଳ ଅଯୋଧ୍ୟା ପଠାଯାଉଛି | ଭାରତର ପ୍ରାଚୀନ ତୀର୍ଥ ସ୍ଥଳ ଓ ସମୁଦ୍ର ଓ କୁଣ୍ଡର ଜଳ ଅଯୋଧ୍ୟା ପଠାଯାଉଛି | ଶନିବାର ଦିନ ବୁଲନ୍ଦସହରରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ମହା ଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ପୀଠ ୧୧ ବର୍ଷରୁ ଅଭିମନ୍ତ୍ରିତ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଓ ୨୧ ଅଭିମନ୍ତ୍ରିତ ରୁପା ଟଙ୍କା, ୧୨ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗର ମାଟି ଓ ଜଳ, ରୁପାର ନାଗ-ନାଗୁଣୀ, ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ନିବାରଣ ଯନ୍ତ୍ର ଓ ନବରତ୍ନ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି | ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ଭୂମିପୂଜନ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ଭିତରେ ପକାଯାଉ ଯେପରିକି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ସମସ୍ତ ବାଧା ଦୂର ହୋଇଯିବ |

ଟ୍ରଷ୍ଟ କହିଛି ଯେ ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ସହ ଜଡିତ ଲୋକ ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବେ ଏବଂ ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ସହଯୋଗ ମାଗିବେ | ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇସାରିଛି | ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ୨୦୨୨ ରାମ ନବମୀ ଭଗବାନଙ୍କ ଗର୍ଭଗୃହରେ ପାଳନ କରାଯିବ | କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ସମସ୍ତ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି |

   Related Posts