Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଏବେ ବି ସୁରକ୍ଷିତ: ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିନି ଭୂତାଣୁ

23/10/2021 at 11:10 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧୦: ସାରା ଦୁନିଆକୁ କଲବଲ କରୁଛି କରୋନ ମହାମାରୀ ଭଳି ଭୂତାଣୁ । ସବୁଠି ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ଆସିଛି ଭଳ ଖବରେ । ଏବେବି ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠିକି ଛୁଇଁପାରିନି ମହାମାରୀ । ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ କୋଭିଡମୁକ୍ତ ରହିଛି ।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଦରକାରୀ ବିମାନବନ୍ଦର ବୋଲାଉଥିବା ଏବଂ ନେପୋଲିଅନ୍ ବୋନାପାର୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ସେଣ୍ଟ ହେଲେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଭିଡମୁକ୍ତ ହୋଇ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛି । ସେଣ୍ଟ ହେଲେନା ଏହି ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟତମ ସ୍ଥାନ ଯାହାକି ଡିସେମ୍ବର 2019 ରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଭିଡମୁକ୍ତ ରହିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

ଅଦରକାରୀ ବିମାନବନ୍ଦର
୨୦୧୬ ରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ସେଣ୍ଟ୍ ହେଲେନା ବିମାନବନ୍ଦର ‘ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଦରକାରୀ ବିମାନବନ୍ଦର’ ଭାବରେ ଖ୍ୟାତ ଥିଲା । କାରଣ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲା । ତା’ପରେ ଏହା ଶେଷରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା । ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ ଏବଂ କେପଟାଉନ୍ ରୁ ସାପ୍ତାହିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରୁଥିଲା ।

ତେବେ ମହାମାରୀ ହେବାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସମସ୍ତ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିବାରୁ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ କୈଣସି ଆସୁଥିବା ବିମାନ ଯାତାୟାତ ହୋଇ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଲଣ୍ଡନରେ ଷ୍ଟାନଷ୍ଟେଡ୍ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ତିନି ସପ୍ତାହରେ ଥରେ କେବଳ ଟାଇଟାନ୍ ଏୟାରୱେଜ୍ ଚାର୍ଟର୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଅଛି ।

୧୦ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା
୪୫୦୦ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୪୭ ବର୍ଗ ମାଇଲ୍ (୧୨୧ବର୍ଗ କିମି) ସହିତ ଏହି ଦ୍ୱୀପଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଭିଡ୍ ମୁକ୍ତ ରହିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ତେବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦ ଦିନ ପାଇଁ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏହି ଦ୍ୱୀପଟି ଜଣାଶୁଣା ଯେ ନାପୋଲିଅନ୍ ବୋନାପାର୍ଟଙ୍କୁ ସେଣ୍ଟ ହେଲେନାକୁ ନିର୍ବାସିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ୧୮୨୧ ମସିହାରେ ଏଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କୋଭିଡ ନିୟମାବଳୀ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଦ୍ୱୀପକୁ ଆସିବା ଏବଂ ନେପୋଲିଅନ୍ ବୋନାପାର୍ଟଙ୍କ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିବେ । ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ, ପଦଯାତ୍ରା, ଉପନିବେଶ ଯୁଗର ରାସ୍ତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିବେ । କୋଭିଡ ଯାତ୍ରା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯିବା ପରେ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଏକ ଭଲ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts