Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି କରୋନା : SCBରେ ଆଡ୍‌ମିସନ ପରେ ରୋଗୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍‌, କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ନେଗେଟିଭ୍‌

15/07/2020 at 11:01 AM

କଟକ ୧୫।୦୭ : ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲା ନେଗେଟିଭ୍‌ । ସେହି ଆଧାରରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଡ୍‌ମିସନ୍‌ ମିଳିଗଲା । ମାତ୍ର ଆଡ୍‌ମିସନ୍‌ ପରେ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାରୁ ତାଙ୍କର ପୁଣି ଥରେ ସ୍ୱାବ୍‌ ପରୀକ୍ଷା କରାଗଲା । ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍‌ ପଦ୍ଧତିରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଟେଷ୍ଟ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଆଜି ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଛି । ଏଣେ ରୋଗୀଜଣକ ଇତିମଧ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୬ ଦିନ କଟକ ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନା ୱାର୍ଡରେ ବିତାଇ ସାରିଲେଣି । ତେଣୁ ସେହି ୱାର୍ଡରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୦ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଜି ସଂଗରୋଧରେ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାବ୍‌ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଆଧାରରେ ଆଡ୍‌ମିସନ୍‌କୁ ନେଇ ଆଜି ଏସ୍‌ସିବିରେ ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି ।

ଏସ୍‌ସିବି ଓ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କ୍ୟାନସର ହସ୍‌ପିଟାଲ୍‌ରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ଓ ରୋଗୀ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବାରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଏଠାରେ ଆସି ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍‌ ପଦ୍ଧତିରେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବାରୁ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଦେବାରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଥିବା ଉପଲବ୍‌ଧି କରି ସଚିବ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ରାପିଡ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଗଲା ୭ ତାରିଖରୁ ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ରାପିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷାର ଘଣ୍ଟାଏ ଭିତରେ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଯାଉଛି । ଫଳରେ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ମିଳିପାରୁଛି ।

ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏସ୍‌ସିବି ଓ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ ରୋଗ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ଜରିଆରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି । ମାତ୍ର ଆଜିର ଘଟଣା ପରେ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ଆଡମିସନ୍‌ ନେଇ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କାରଣ ରୋଗୀ ସେବା ପାଇଁ ଏସ୍‌ସିବି ଓ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ ରୋଗ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏବେ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଭରସା କରାଯାଉଛି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏସ୍‌ସିବି ସମେତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର ଆଞ୍ଚଳିକ କର୍କଟ ରୋଗ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶତାଧିକ ରୋଗୀଙ୍କର ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ଆଡ୍‌ମିସନ୍‌ ଓ ରେଡିଓଥେରାପି ଆଦି କରାଯାଇଛି । ଆଗକୁ କେମୋଥେରାପି ଭଳି ଜଟିଳ ଚିକିତ୍ସା ପୂର୍ବରୁ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏସସିବିକୁ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ସ୍‌ ସରକାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଆଜିର ଘଟଣା ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଭିତ୍ତିରେ ଆଡମିସନ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଏ ସଂପର୍କରେ ରାଜ୍ୟ କରୋନା ନୋଡାଲ ଅଫିସର ତଥା ଏସସିବି ପଲ୍ୟୁମନାରୀ ମେଡିସିନ୍‌ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ମନୋରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ଉପରେ ଆମେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ନୁହଁ । ଆମର ନିୟମ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଯଦି ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ବି ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଓ ଲକ୍ଷଣ ସନ୍ଦେହଜନକ ମନେହୁଏ, ତାଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖି ପୁଣିଥରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାବ୍‌କୁ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍‌ ପଦ୍ଧତିରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ଯଦି ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ୍‌ ଆସେ, ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଡମିସନ କରାଯିବ । ମାତ୍ର ମେଡିସିନ୍‌ ବିଭାଗରେ ସେଭଳି କରାନଯିବାରୁ ଏବେ ୨୦ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ଯିବାକୁ ପଡିଛି । କେବଳ ଏଇଥିପାଇଁ ଆଜି ଏସ୍‌ସିବିର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗର ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଓ ନୋଡାଲ ଅଫିସର୍‌ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଆଗକୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଯେପରି ନ ଉପୁଜେ ସେଥିପ୍ରତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଡାକ୍ତର ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts