Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟିଲେ ୫୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବବୋଲି ଘୋଷଣା କଲା ଇରାନର ଏକ ସଂସ୍ଥା

6/01/2020 at 12:59 PM

ତେହେରାନ – ଇରାନ୍‌ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣରେ ଇରାନ୍‌ ସେନା ମୁଖ୍ୟ କାସିମ ସୁଲମାନୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଉଭୟ ଉତ୍ତେଜନା ମୂଳକ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଇରାନର ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ଉପରେ ଯୁଦ୍ଧ ସୂଚନା ପାଇଁ ଲାଲ୍ ପତାକା ଲଗାଯାଇଛି ।

ଇରାନ୍‌ର ଏକ ସଂସ୍ଥା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ କାଟ କଲେ ୫୭୬ କୋଟି ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ବା ୮୦ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଦେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ଏହା ସଂସ୍ଥା ଇରାନ୍‌ର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଡଲାର ଦେବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ।

ଗତ ଶୁକ୍ରବାରରେ ଆମେରିକା ଆକ୍ରମଣରେ ବାଗଦାଦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଇରାନର କୁର୍ଦୁସ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବା ରେଭଲ୍ୟୁସନାରି ଗାର୍ଡ କମାଣ୍ଡର କାସିମ ସୁଲେମାନୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକାର ପକ୍ଷରୁ ଡ୍ରୋନ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଅନ୍ୟ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହାପରେ ଇରାନ ପକ୍ଷରୁ ବାଗଦାଦ ସ୍ଥିତ ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ଉପରେ ରକେଟ୍‌ ମାଡ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଇରାନ୍‌ର ୫୨ଟି ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଏବେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଟାର୍ଗେଟରେ ରହିଛି । ଆମେରିକାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ମୁକାବିଲା ଇରାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଏହାର ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ଦୁଃସାହାସ କଲେ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୟଙ୍କର ହେବ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହାକୁ ଏକ ଚେତାବନୀ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଇରାନ୍‌ ଏହାର ଦୃଢ ଜବାବ ଦେବ ବୋଲି କହିଛି । କାସିମଙ୍କର ହତ୍ୟାର ଜବାବ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଇରାନ୍‌ ଦାବି କରିଛି ।

   Related Posts