Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ’

1/09/2019 at 6:34 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧।୯: ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଏକ ତାରିଖରୁ ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସେହିପରି  ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ତାରିଖରୁ ପରୀକ୍ଷା ମୁଳକ ଭାବେ ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀ ମହାନଗର ନିଗମର ଯେ କୌଣସି ସରକାରୀ ରାସନ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନେଇ ପାରିବେ ରାସନ । କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଭଳି ଜଣେ ହେଲେ ହିତାଧିକାରୀ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ନହେବେ ତାକୁ ଆଖିରେ ରଖି ସରକାର ଏ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି  । ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସଫଳତାକୁ ଦେଖି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଲାଗୁ ହେବ । ତେବେ ରାଶନ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର ସଂଯୋଗର ଶେଷ ତାରିଖ ସରକାର ଆଉ ୧୫ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ । ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ହିସାବରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସବୁ ଓ୍ୱାଡ ରେ ଏହି ଯୋଜନା କୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀ ମହାନଗର ନିଗମର ଯେ କୌଣସି ସରକାରୀ ରାସନ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନେଇ ପାରିବେ ରାସନ ।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୋର୍ଟାବିଲିଟି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପୋର୍ଟାବିଲିଟି ଜରିଆରେ ମିଳିବ ସାମଗ୍ରୀ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତି ସରକାରୀ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ଏ ଯୋଜନାକୁ ଅନେକ ଯାଗାରେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ ।ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସଫଳତାକୁ ଦେଖି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ  ଏବଂ ପରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସହ ସଂଯୋଗ କରାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକେ ବିଶେଷ କରି ଯେଉଁ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ ବି ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀ ରାସନ ଉଠାଇପାରିବେ ବୋଲି ବିଜେପି କହିଚି । ସେପଟେ ସରକାରଙ୍କ ଏ ଯୋଜନାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ବିରୋଧ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁର ରାଉତରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏ ଯୋଜନାରେ ରାସନର ବାଟମାରଣା ପାଇଁ ସରକାର ରାସ୍ତା ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି ।

ସାରା ଦେଶରେ ରାସନ କାର୍ଡର ଜାଲିଆତି କରି ପ୍ରତିବର୍ଷ କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କାର ରାସନ କଳାବଜାରୀ କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଏ ପଦକ୍ଷପକୁ ସାଧାରଣରେ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts