Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ’

1/09/2019 at 6:34 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧।୯: ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଏକ ତାରିଖରୁ ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସେହିପରି  ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ତାରିଖରୁ ପରୀକ୍ଷା ମୁଳକ ଭାବେ ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀ ମହାନଗର ନିଗମର ଯେ କୌଣସି ସରକାରୀ ରାସନ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନେଇ ପାରିବେ ରାସନ । କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଭଳି ଜଣେ ହେଲେ ହିତାଧିକାରୀ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ନହେବେ ତାକୁ ଆଖିରେ ରଖି ସରକାର ଏ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି  । ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସଫଳତାକୁ ଦେଖି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଲାଗୁ ହେବ । ତେବେ ରାଶନ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର ସଂଯୋଗର ଶେଷ ତାରିଖ ସରକାର ଆଉ ୧୫ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ । ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ହିସାବରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସବୁ ଓ୍ୱାଡ ରେ ଏହି ଯୋଜନା କୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀ ମହାନଗର ନିଗମର ଯେ କୌଣସି ସରକାରୀ ରାସନ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନେଇ ପାରିବେ ରାସନ ।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୋର୍ଟାବିଲିଟି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପୋର୍ଟାବିଲିଟି ଜରିଆରେ ମିଳିବ ସାମଗ୍ରୀ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତି ସରକାରୀ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ଏ ଯୋଜନାକୁ ଅନେକ ଯାଗାରେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ ।ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସଫଳତାକୁ ଦେଖି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ  ଏବଂ ପରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସହ ସଂଯୋଗ କରାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକେ ବିଶେଷ କରି ଯେଉଁ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ ବି ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀ ରାସନ ଉଠାଇପାରିବେ ବୋଲି ବିଜେପି କହିଚି । ସେପଟେ ସରକାରଙ୍କ ଏ ଯୋଜନାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ବିରୋଧ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁର ରାଉତରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏ ଯୋଜନାରେ ରାସନର ବାଟମାରଣା ପାଇଁ ସରକାର ରାସ୍ତା ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି ।

ସାରା ଦେଶରେ ରାସନ କାର୍ଡର ଜାଲିଆତି କରି ପ୍ରତିବର୍ଷ କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କାର ରାସନ କଳାବଜାରୀ କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଏ ପଦକ୍ଷପକୁ ସାଧାରଣରେ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts