Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||
  • ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ ଉଡାଇଲେ ନକ୍ସଲ, ପୋଷ୍ଟରରେ ଦେଲେ ଧମକ
  • ||
  • କୁହୁଡିର ଚାଦରରେ ଜଗତସିଂହପୁର, ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ୟୁରୋପ ବିଗେଷ୍ଟ ଟାକ୍ସ ଚୋରିରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ସାମିଲ

27/01/2020 at 6:08 PM

ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଏବେ ୟୁରୋପର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦୁର୍ନୀତି ବା ସ୍କାମରେ ଫସିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ “robbery of the century” ବା ବିଗେଷ୍ଟ ଟାକ୍ସ ଥେଫ୍ଟ କୁହାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ଦୁଇ ଜଣ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କରଙ୍କ ନାମ ରହିଛି । ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ନାଗରିକ ମାର୍ଟିନ ସିଲଡ୍‌ ଓ କ୍ୱିଓ୍ୱି ପଲ୍‌ ମୋରାଙ୍କ ନାମ ଏଥିରେ ରହିଛି ।

ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ କୋଟି ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ବା ୪୨,୮୭,୦୩,୦୦,୦୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ଦୁର୍ନିତୀ ହୋଇଛି । ୨୦୦୬ରୁ ୨୦୧୧ ବିଭିନ୍ନ ରାଜସ୍ୱ ଠକେଇ ଯୋଗୁଁ ଏତେ ବଡ ଦୁର୍ନିତୀ ହୋଇଥିବା ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପେଷାରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଓ ଓକିଲ । ଲଣ୍ଡନ ସ୍ଥିତ ମେରିଲ୍‌ ଲାଇଞ୍ଚ୍‌ରେ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ଦେଖା ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଏମାନେ ଏକ ପ୍ରକାରର ଟ୍ୟାକ୍ସ ଠକେଇ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କର ଭରିବାର ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୋହରାଇବା ସହ ଏହି ଠକାମୀ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦୁବାଇରେ ଥିବା ଜଣେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ନାଗରିକ ତଥା ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ସଞ୍ଜୟ ଶାହାଙ୍କ ନାମ ଏଥିରେ ସାମଲ୍‌ ଅଛି । ଡେନମାର୍କରେ ରାଜସ୍ୱ ଠକେଇ ପାଇଁ ସଞ୍ଜୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୋହରାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଡେନମାର୍କର ରାଜସ୍ୱରୁ ପ୍ରାୟ ୨ଶହ କୋଟି ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଠକି ନେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ମାତ୍ର ସଞ୍ଜୟ ଠକେଇ ଖବରକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର କେଉଁଠାରୁ ସେ ରୋଜଗାର କଲେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ନାହାନ୍ତି ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଶହ ଶହ କୋଟି ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଏକ ବିଳାୟମୟ ଜାହାଜ କିଣିବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଶାହା ଲଣ୍ଡନରେ ପାଳିତ । ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଭାରତୀୟ । କେନିୟାରୁ ସେମାନେ ଲଣ୍ଡନକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ଶାହା କଲେଜ ପାଠ ପଢା ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଅନେକ ଆର୍ଥକ ଲେଣ ଦେଣ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ନିଜର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।
ଏବେ ସେ ଫିଲାନଟ୍ରପି ବା ଏକ ପ୍ରକାରର ମନୋବିଜ୍ଞାନ ଚିକିତ୍ସା ଗବେଷଣା ଓ ଅଟିଜିମ୍‌ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସେ ଆୟ କରୁଥିବା ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ପେଜ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଦୁର୍ନିତୀରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଲୋକ ସାମିଲ ଥିବା କଥା ଜଣା ପଡିଛି । ଏବେ ବିଗେଷ୍ଟ ଟାକ୍ସ ଚୋରିର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।
ୟୁରୋପର ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଅର୍ଥ ଲଗାଣସଂସ୍ଥା ଏହି ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି । ସଞ୍ଜୟ କମ୍ ଏକ୍ସ ନାମକ ଏକ ଅର୍ଥ ଲଗଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଖୋଲିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସେ ବିନିଯୋଗକାରୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କିମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆକୃଷ୍ଟ କରାଯାଉଥିଲା । ୟୁରୋପ ସହ ଆମେରିକାର ଅନେକ ଏହି ଦୁର୍ନୀତିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts