Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରିଟେନ୍‌ ପରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦେଶ କଲା ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଦୂର ହେଉଛି କରୋନା ଭୟ, ଆଉ ୬୬୦ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଆରୋଗ୍ୟ
  • ||
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||

ୟୁରୋପ ବିଗେଷ୍ଟ ଟାକ୍ସ ଚୋରିରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ସାମିଲ

27/01/2020 at 6:08 PM

ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଏବେ ୟୁରୋପର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦୁର୍ନୀତି ବା ସ୍କାମରେ ଫସିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ “robbery of the century” ବା ବିଗେଷ୍ଟ ଟାକ୍ସ ଥେଫ୍ଟ କୁହାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ଦୁଇ ଜଣ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କରଙ୍କ ନାମ ରହିଛି । ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ନାଗରିକ ମାର୍ଟିନ ସିଲଡ୍‌ ଓ କ୍ୱିଓ୍ୱି ପଲ୍‌ ମୋରାଙ୍କ ନାମ ଏଥିରେ ରହିଛି ।

ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ କୋଟି ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ବା ୪୨,୮୭,୦୩,୦୦,୦୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ଦୁର୍ନିତୀ ହୋଇଛି । ୨୦୦୬ରୁ ୨୦୧୧ ବିଭିନ୍ନ ରାଜସ୍ୱ ଠକେଇ ଯୋଗୁଁ ଏତେ ବଡ ଦୁର୍ନିତୀ ହୋଇଥିବା ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପେଷାରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଓ ଓକିଲ । ଲଣ୍ଡନ ସ୍ଥିତ ମେରିଲ୍‌ ଲାଇଞ୍ଚ୍‌ରେ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ଦେଖା ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଏମାନେ ଏକ ପ୍ରକାରର ଟ୍ୟାକ୍ସ ଠକେଇ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କର ଭରିବାର ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୋହରାଇବା ସହ ଏହି ଠକାମୀ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦୁବାଇରେ ଥିବା ଜଣେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ନାଗରିକ ତଥା ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ସଞ୍ଜୟ ଶାହାଙ୍କ ନାମ ଏଥିରେ ସାମଲ୍‌ ଅଛି । ଡେନମାର୍କରେ ରାଜସ୍ୱ ଠକେଇ ପାଇଁ ସଞ୍ଜୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୋହରାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଡେନମାର୍କର ରାଜସ୍ୱରୁ ପ୍ରାୟ ୨ଶହ କୋଟି ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଠକି ନେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ମାତ୍ର ସଞ୍ଜୟ ଠକେଇ ଖବରକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର କେଉଁଠାରୁ ସେ ରୋଜଗାର କଲେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ନାହାନ୍ତି ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଶହ ଶହ କୋଟି ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଏକ ବିଳାୟମୟ ଜାହାଜ କିଣିବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଶାହା ଲଣ୍ଡନରେ ପାଳିତ । ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଭାରତୀୟ । କେନିୟାରୁ ସେମାନେ ଲଣ୍ଡନକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ଶାହା କଲେଜ ପାଠ ପଢା ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଅନେକ ଆର୍ଥକ ଲେଣ ଦେଣ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ନିଜର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।
ଏବେ ସେ ଫିଲାନଟ୍ରପି ବା ଏକ ପ୍ରକାରର ମନୋବିଜ୍ଞାନ ଚିକିତ୍ସା ଗବେଷଣା ଓ ଅଟିଜିମ୍‌ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସେ ଆୟ କରୁଥିବା ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ପେଜ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଦୁର୍ନିତୀରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଲୋକ ସାମିଲ ଥିବା କଥା ଜଣା ପଡିଛି । ଏବେ ବିଗେଷ୍ଟ ଟାକ୍ସ ଚୋରିର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।
ୟୁରୋପର ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଅର୍ଥ ଲଗାଣସଂସ୍ଥା ଏହି ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି । ସଞ୍ଜୟ କମ୍ ଏକ୍ସ ନାମକ ଏକ ଅର୍ଥ ଲଗଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଖୋଲିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସେ ବିନିଯୋଗକାରୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କିମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆକୃଷ୍ଟ କରାଯାଉଥିଲା । ୟୁରୋପ ସହ ଆମେରିକାର ଅନେକ ଏହି ଦୁର୍ନୀତିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts