Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||

ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଅଧିକ ଡ଼େଙ୍ଗା ହେବା ଚାହାଁନ୍ତି କି, ତାହେଲେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପିଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ…

10/12/2019 at 6:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୦/୧୨: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶରୀରର ଗଠନ ଉପରେ ବାପା-ମା’ ମାନେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଥାଆନ୍ତି। ସେଥିଲାଗି ବାପା-ମା’ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭିଟାମିନ୍ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥାଆନ୍ତି। ଉଚ୍ଚତା ପିଲାଙ୍କ ଶରୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଆଜିକାଲି ଭୁଲ୍ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଓ ଭୁଲ୍ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଯୋଗୁ ଅଧିଂକାଶ ଝିଅ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ନ ଥାଏ।

ଭାରତରେ ଝିଅ ପିଲାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୧୫୨ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଓ ପୁଅ ପିଲାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୧୬୫ ସେଣ୍ଟିମିଟର ରହିଲେ ତାହା ଠିକ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। ପୁଅମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୨୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓ ଝିଅମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୨୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ’ଣ ଖାଇଲେ ଶରୀରର ଉଚ୍ଚତା ବଢ଼ିବ।  

ଅୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସାରେ ଅଶ୍ବଗନ୍ଧା ଗୁଣ୍ଡ ଶରୀର ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଗୁଣ୍ଡ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରର ଉଚ୍ଚତା ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏକ ଗ୍ଲାସ ଗାଈ କ୍ଷୀରରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଅଶ୍ବଗନ୍ଧା ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାଇ ସ୍ବାଦ ଅନୁସାରେ ଚିନି ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଉଚ୍ଚତା ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପ୍ରୋଟିନ ଯୋଗାଇଥାଏ। ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ପିଇବା ଉଚିତ୍। କିଛିଦିନ ଅଶ୍ବଗନ୍ଧା ଗୁଣ୍ଡ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରକୁ ଆରାମ ଲାଗିବା ସହ ଶରୀର ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ।

   Related Posts