Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା ନକଲେ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ୩୦ ଦିନରେ ୪୦୬ ଜଣଙ୍କୁ କରିବ ସଂକ୍ରମିତ

9/04/2020 at 3:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୪: ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । ସେହିଭଳି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଫଳରେ ହିଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ର ଏକ ରିପୋର୍ଟକୁ ଦର୍ଶାଇ କହିଛି ଯେ, ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଯଦି ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ବାହାରକୁ ବାହାରନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ସେ ୩୦ ଦିନରେ ୪୦୬ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ଲୋକ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ମାନିବା ଜରୁରୀ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲାଭ୍ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଆମେ ଏହାକୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସହ ସେୟା କରିଛୁ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଭଲ ରହିଛି । ଯେଭଳି ଆଗ୍ରା ଏବଂ ଭିଲୱାଡା । ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହା ଅଧୀନରେ କାମ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ପୁଣେ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏବଂ ମାଙ୍ଗାଲୋରର ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ରୋଗୀର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କିପରି, ସେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି କ’ଣ ? ଏଥିପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ରିୟଲ ଟାଇମ୍ ଟ୍ରାକିଂ କରାଯାଉଛି ।

ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସୁବିଧାଗୁଡିକ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ସେଗୁଡିକ ହେଲା…

ପ୍ରଥମ :

କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର – ଏଥିପାଇଁ ହୋଟେଲ, ଲଜ୍, ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ଅବସ୍ଥିତ ସୁବିଧା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଅଣାଯିବ ।

ଦ୍ବିତୀୟ :

ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ୍ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର – ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା କିମ୍ବା ଏହାର ପୃଥକ ବ୍ଲକ୍ କିମ୍ବା ଏକ ପୃଥକ କୋଠା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବ।

ତୃତୀୟ :

କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ – ଏଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଡାକ୍ତରଖାନା ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଅଲଗା ହସ୍ପିଟାଲ କିମ୍ବା ଅଲଗା ୱାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର, ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏଠାରେ କେବଳ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ପିଏସ୍ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ୱାଗନକୁ ଆଇସୋଲେସନରେ ପରିଣତ କରିଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କାମ କରାଯାଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଗୃହ ସଚିବ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ଡିଏମମାନଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts