Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ପୁଣି ଥରେ ଦୂଷିତ ହେବାରେ ଲାଗିଲା ଦିଲ୍ଲୀ ପରିବେଶ, ସହରବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି ବଡ ବିପଦ

27/09/2020 at 5:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୦୯: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୌସୁମି ଫେରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କାରଣରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ରବିବାର ସକାଳ ୯ଟା ୩୦ରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ(ଏକ୍ୟୁଆଇ) ୧୧୬ ରହିଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟମ ଶ୍ରେଣୀର। ଶନିବାର ଏହା ୧୬୫ ରହିଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ୦ ରୁ ୫୦ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ୟୁଆଇକୁ ଭଲ, ୫୧ ରୁ ୧୦୦ ମଧ୍ୟରେ ଅକ୍ୟୁଆଇକୁ ସନ୍ତୋଷଜନକ, ୧୦୧ରୁ ୨୦୦ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ୟୁଆଇକୁ ମଧ୍ୟମ, ୨୦୧ରୁ ୩୦୦ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ୟୁଆଇକୁ ଖରାପ, ୩୦୧ ରୁ ୪୦୦ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ୟୁଆଇକୁକ ବହୁତ ଖରାପ ଏବଂ ୪୦୧ରୁ ୫୦୦ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ୟୁଆଇକୁ ଗମ୍ଭୀର ମାନା ଯାଏ।

ପୃଥ୍ଵୀ ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ନୀରିକ୍ଷଣକର୍ତ୍ତା ଏଜେନ୍ସି ‘ସଫର’ ଅନୁଯାୟୀ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମର ଶୁଷ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଆସୁଥିବା ଧୂଳି ଦିଲ୍ଲୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି। ଖେତରେ ନଡା ଜଳାଯିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହି ସବୁ କାରଣରୁ ସହରରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢିବା ସହିତ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୋମବାର ମୌସୁମି ଫେରିପାରେ। ମୌସୁମି ଫେରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କାରଣରୁ ଏହି ସପ୍ତାହ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବାୟୁର ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ। ନାସାରେ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ସ୍ପେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆସୋସିଏସନରେ ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପବନ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଶନିବାର ପଞ୍ଜାବରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ୨୮୦ ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣସ୍ତର ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ଥିଲା। ବାୟୁର ଗୁଣବତ୍ତା ହ୍ରାସ ହେବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ବାୟୁ ଦୂଷିତ ହେବା କାରଣରୁ ଶ୍ଵାସଜନିତ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ବଢିଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀରେ ନଡା ଜାଳିବା କାରଣରୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ରା ବଢେ ତେବେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ନେଇ ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପାରେ।

   Related Posts