Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

୧୨ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ରଦ୍ଦ ହେଲା ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ, ପୁଣି ଅଟକିଲା ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କ ଫାଶୀ

2/03/2020 at 5:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨।୩: ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କ ‘ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ’ ଉପରେ ପାଟିଆଲା ହାଉସ୍ କୋର୍ଟ ସୋମବାର ରହିତାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ତାରିଖକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଅବଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଳିଛି। କୋର୍ଟରେ ନିର୍ଭୟାକାଣ୍ଡର ଅନ୍ୟତମ ଦୋଷୀ ପବନ ଗୁପ୍ତା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ଷମା ନିବେଦନ କରିଥିବା ତାର ଓକିଲ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ତିହାର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆପ୍ଲିକେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ପବନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କ୍ଷମା ନିବେଦନ କରିଥିବା ନେଇ ଜଣାଇବାରୁ କୋର୍ଟ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଜାରି ହୋଇଛି। 

ଏହାକୁ ମିସାଇ ନିର୍ଭୟା ଅପରାଧୀଙ୍କ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଥର ଟଳିଛି। କୋର୍ଟ ପ୍ରଥମେ ଜାନୁୟାରୀ ୨୨ ତାରିଖରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଲାଗି ବ୍ଲାକ୍ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେତେବେଳେ ଅପରାଧୀଙ୍କର ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶେଷ ହୋଇନଥିଲା। ଏଣୁ କୋର୍ଟ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ମାମଲାର ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ରାୟର ପୁନର୍ବିଚାର ନିବେଦନ କରିବା ସହ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କ୍ଷମାଯାଚନା କରିଥିଲେ। ତେବେ ମାତ୍ର ଜଣେ ଦୋଷୀ ପବନ କିନ୍ତୁ ତା ଲାଗି କୌଣସି ଆଇନଗତ ଉପଚାର କରୁନଥିଲା। ଏଣୁ ହୁଏତ ସେ ତା ଲାଗି ଆଇନରେ ଥିବା ସୁଯୋଗର ସେ ଉପଯୋଗ କରିବନି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା।

ଅକ୍ଷୟ, ବିନୟ ଓ ମୁକେଶଙ୍କ ଆଇନଗତ ଉପଚାର ଶେଷ ହେବା ପରେ ୪ ଅପରଧୀଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ୧ ତାରିଖ ସକାଳ ୬ଟାରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଲାଗି କୋର୍ଟ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଥିବା ବେଳେ ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ ତାରିଖରେ କୋର୍ଟ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଉପରେ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିତାଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ସେମାନଙ୍କୁ ପୃଥକ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଲାଗି ଜେଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଗୋଟିଏ ମାମଲାରେ ଏକକାଳୀନ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ପୃଥକ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଲାଗି କୋର୍ଟ ସହମତ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଦୋଷୀଙ୍କ କୌଣସି ଆବେଦନ ନିବେଦନ ଏବେ ବିଚାରାଧାନ ନଥିବାରୁ ଏବେ ସାନି ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରାଯିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନଥିବା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇବାରୁ ତୃତୀୟବାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ତାରିଖକୁ ଦଣ୍ଡ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାହା ମଧ୍ୟ ସୋମବାର ଟଳିଛି।

   Related Posts