Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଆଜିର ଦିନରେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି : ଭାରତକୁ ମିଳିଥିଲା ୧୫ ତମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

26/05/2021 at 12:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୫ : ଦେଶର ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଇତିହାସକୁ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡେ ଆଜିର ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ମେ ୨୬ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କାରଣ ୨୦୧୪ ଆଜିର ଦିନରେ ବିପୁଳ ବିଜୟ ସହ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ୨୦୧୯ ମେ ୨୬ରେ ବି ଲଗାତାର ୨ୟ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ ଦେଶର ଭାର । ସେଥିପାଇଁ ଆଜିର ଦିନଟି ଭାଜପା ତଥା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଏହି ଦିନ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶର ୧୫ ତମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ।

୨୦୧୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥିଲା । କାରଣ, ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ଦଳ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିଥିଲା । ଜାତୀୟତା ଲହରୀ ଉପରେ ଚଢି ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସକୁ ୪୪ଟି ଆସନକୁ ମିଶାଇ ୨୮୨ ଆସନ ଜିତିଥିଲା । ୧୯୮୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ୪୧୪ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଗୋଟିଏ ଦଳ ଜିତିଥିବା ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସିଟ୍ ଥିଲା । ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ କଂଗ୍ରେସ ୧୬୨ ଟି ଆସନ ହରାଇଲା ଏବଂ ବିଜେପି ୧୬୬ଟି ସିଟ୍ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ୟୁପିଏ ସରକାର ୨୦୦୪ ରେ ଭାରତର ଜ୍ୟୋତିକୁ ହଟାଇ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲା । ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ମନମୋହନ ସିଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ୟୁପିଏ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥର ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଆହ୍ୱାନ ରହିଲା । ଦୁର୍ନୀତି, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ କଳା ଟଙ୍କା ଉପରେ ବିରୋଧୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିଲେ । ନିର୍ଭୟା ଘଟଣା ପରେ ଲୋକେ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ ବି ଲୋକପାଳ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିଲେ । ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲୋକେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଆସିଯାଇଥିଲେ ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଦୁଃଖ ଦିନ ଷ୍ଟାଟ୍ଅ ହେଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ବିଜେପିର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ବଢାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ବିଜେପି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନାମରେ ମୋହର ମାରିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ମୋଦି ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଦୁଇଟି କାରଣ ପାଇଁ ଗୁଜୁରାଟ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ ଥିଲା ମୋଦି, ମୋଦି ।

ପ୍ରଥମଟି ୨୦୦୨ ଦଙ୍ଗା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଥିଲା ଗୁଜୁରାଟ ମଡେଲ । ଏହି ଦୁଇଟି କାରଣ ପାଇଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମସିହା ପାଲଟିଯାଇଥିଲେ । ୭ ଏପ୍ରିଲରୁ ୧୨ ମେ ମଧ୍ୟରେ ୯ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ବିକାଶ ଏବଂ ପୋଲାରାଇଜେସନର ଏପରି ଦୃଢ ଥିଲା ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଆସନ ପାଇନଥିଲା ।

   Related Posts