Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିବ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମରଶରୀର, ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ, ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ କଲେ ହୋଇପାରେ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଓ ଦେବାକୁ ହେବ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା

29/10/2020 at 9:44 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୧୦: ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଥିଲେ ସତର୍କ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ। ଏଣିକି ପ୍ରଦୂଷଣ କଲେ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଗଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢ଼ୁଥିବା ଯୋଗୁ ସରକାର ଏକ କମିଶନ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କମିଶନରେ ଇସ୍ରୋ ପ୍ରତିନିଧି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବେ। ଏହି କମିଶନ ଇପିସିଏର ସ୍ଥାନ ନେବ। କମିଶନର ହେଡକ୍ବାଟର ରହିବ ଦିଲ୍ଲୀରେ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦିଲ୍ଳୀ ଏନସିଆର, ହରିଆଣା, ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ୟୁପିର ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏହି କମିଶନ ଗଠନ ହୋଇଛି। ଏହା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା, ସମାଧାନ କରିବା ଓ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା​‌ କାମ କରିବ। ଏଥିରେ ଚେୟାରପସର୍ନଙ୍କ ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଏନିସିଆରର ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧି, କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ ଓ ଇସ୍ରୋରର ପ୍ରତିନିଧି ରହିବେ।

ପ୍ରଦୂଷଣ ଲଢ଼େଇକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଅନେକ ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଗ୍ରୀନ ଦିଲ୍ଲୀ ଆପ୍‌ ବି ଆଣୁଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆଗକୁ ଦୀପାବଳି ଆସୁଥିବାରୁ ସରକାର କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଆଦେଶ ଯେ ଦିଳ୍ଲୀର ବାୟୁକୁ ଦୂଷିତ କରା ନ ଯାଉ। ଆବଶ୍ୟକ ନ ଥିଲେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଦରକାର ନାହିଁ ଓ ପ୍ରଦୂଷଣ କମ୍ ଦିଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋପାଳ ରାୟ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts