Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ‘ଇତିହାସରେ ହୋଇଥିବା ଭୁଲଗୁଡିକୁ ଏବେ ସୁଧାରୁଛି ଭାରତ’, କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ବର୍ଷିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

୪୭ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଲା ଓମିକ୍ରନ୍: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ୭୦୦ ଗୁଣ ବଢିଲା କେସ୍, ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ଦ୍ୱାରା ରୋକିବାକୁ ପ୍ରୟାସ

7/12/2021 at 9:07 AM

ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ ୦୭/୧୨: ନଭେମ୍ବରର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା କୋଭିଡର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ । ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଏବଂ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ତେବେ WHO ଅନୁଯାୟୀ ୪୭ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବ୍ୟାପିଲାଣି । ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନି । କିନ୍ତୁ, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସମେତ ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଛି ।

ଏହାର ବିସ୍ତାର ଆମେରିକା-ୟୁରୋପରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ ଅନେକ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହେବନି । ତେବେ ଏମାନେ ଟିକାକରଣକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଡାକ୍ତରମାନେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଆଧାର କରି ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ଅତି ସାମାନ୍ୟ ଅଟେ ।

ତେବେ କିଛି ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚୁଇଙ୍ଗମଙ୍କୁ ନେଇ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମତରେ ଯାହା କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ରୋକିପାରେ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଉଦ୍ଭିଦ-ବଢିଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଧାରଣ କରିଥିବା ଏକ ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା SARS-CoV-2 ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଅବ୍ୟର୍ଥ ଔଷଧ ରୂପେ କାମ କରିବ । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ACE-2 ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଲୋକଙ୍କ ପାଟିରେ ଥିବା ଭୂତାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଏହିପରି, ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା କମିଯିବ। ପେନସିଲଭାନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିର ହେନେରୀ ଡାନିଏଲଙ୍କ ମତରେ କାଶ, ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କଥା କହିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥିବା ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ଦ୍ୱାରା ପାଟିରୁ ଜୀବାଣୁ ସଂଖ୍ୟା କମିଯାଏ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଭୂତାଣୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଇନଗତ ଅନୁମତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts